Údajné úlomky zmizelého malajsijského letadla se nenašly

Kuala Lumpur/Peking - Ani po třech hodinách pátraní se průzkumným letounům Malajsie a Vietnamu nepodařilo najít úlomky zmizelého malajsijského letadla, které údajně zachytily čínské satelitní snímky. Obrázky „tří podezřelých plovoucích předmětů“ se objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády. Podle malajsijského ministerstva dopravy jsou mylné i zprávy, že boeing po přerušení kontaktu s dispečery byl ještě několik hodin ve vzduchu.

Letouny kroužily nad Jihočínským mořem tři hodiny. Oblast, kterou čínský satelit lokalizoval, byla nedaleko bodu, kde malajsijské dopravní letadlo v sobotu ztratilo kontakt s letovými kontrolory.

Obrázky možných úlomků se objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády. Satelitní snímky pořízené v neděli měly ukazovat „tři podezřelé plovoucí předměty“ různých velikostí poblíž jižního cípu Vietnamu východně od Malajsie. Největší měl údajně rozměr 22 krát 24 metrů. Jelikož ale byly čínské fotografie staré už několik dnů, úlomky už na místě být nemusejí.

Vedení čínské civilní letecké správy už v informaci o satelitních fotografiích upozornilo, že není jisté, zda nalezené předměty v Jihočínském moři s hledaným malajsijským letadlem nějak souvisejí. „Je pravda, že satelit zaznamenal nějaký dým a že byly nalezeny kovové úlomky asi 37 kilometrů jižně od Hočiminova Města,“ uvedl šéf letecké správy Li Ťia-siang. „Po vyhodnocení zjištěných údajů ale nemůžeme potvrdit, že se nález vztahuje k pohřešovanému letounu,“ dodal.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Čína, která měla na palubě letadla 154 občanů, stupňuje tlak na malajsijské úřady. Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal, aby bylo pátrání po stroji dál rozšířeno a aby se zlepšila koordinace úsilí o nalezení letounu. „Dokud existuje jen jiskřička naděje, pátrání po letounu nevzdáme,“ řekl Li na závěr zasedání čínského parlamentu. Ministr Hussein kritiku odmítl. „Neučinili jsme nic, co by pátrání bránilo. Malajsie nemá co skrývat,“ zdůraznil.

Jak dlouho stroj letěl?

List Wall Street Journal napsal, že pohřešovaný letoun mohl být ve vzduchu ještě čtyři hodiny poté, co přerušil kontakt se zemí. Letadlo tak mohlo za záhadných okolností cestovat ještě stovky kilometrů. Z analýzy dat, která motory letounů Boeing 777 automaticky posílají na zemi v rámci průběžného monitorovacího programu, podle amerického listu vyplývá, že letadlo mohlo letět celkem pět hodin. Komunikace s letovými dispečery byla však přerušena už zhruba po hodině letu.


Video Trosky zmizelého letadla, které ohlásil čínský satelit, se nenašly
video

Trosky zmizelého letadla, které ohlásil čínský satelit, se nenašly

Trosky zmizelého letadla, které ohlásil čínský satelit, se nenašly

12:00 13.3.

Telefonát zpravodajky ČT Barbory Šámalové

Martin Velek k marnému pátrání po troskách B77

Zprávu deníku The Wall Street Journal ale následně popřel malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein. Podle něj výrobce motorů Rolls-Royce i firma Boeing uvedly, že informace o několikahodinovém proudu dat z motorů pohřešovaného letadla nejsou pravdivé.

Indie dnes do pátrání nasadila v okolí souostroví Andamany a Nikobary tři lodě a tři letadla. „Indie se dnes odpoledne vysláním tří lodí oficiálně připojila k pátracím operacím,“ uvedl zdroj z indického ministerstva obrany s tím, že operace se odehrává v součinnosti s malajským námořnictvem. Indické ministerstvo obrany nařídilo prozkoumat oblast východně od ostrovů, které jsou blíž od barmských a malajských břehů než od indických.