Čínský parlament dojednal, nic převratného se nekonalo - a ani nečekalo

Peking - V Pekingu skončilo pravidelné každoroční zasedání čínského parlamentu, na němž delegáti Všečínského shromáždění lidových zástupců potvrdili zákony a politiku, o nichž už dříve rozhodla vládnoucí komunistická strana. Poslanci schválili rozpočet na letošní rok a vyslechli informaci nejvyššího soudu a čínské prokuratury. Zasedání parlamentu bylo první od loňského nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga do úřadu. Výrazně nová politická agenda se od něj nečekala.

Podle vládního programu má letos hospodářský růst dosáhnout 7,5 procenta, což je jen nepatrný pokles ve srovnání s loňskem. Výdaje na obranu vzrostou o více než 12 procent na 808,23 miliardy jüanů (asi 2,6 bilionu Kč), zatímco loni je Čína zvýšila o necelých 11 procent. Deficit státního rozpočtu má dosáhnout výše 1,35 bilionu jüanů, což je o 150 miliard víc než loni. Tempo růstu spotřebitelských cen, což je klíčový ukazatel inflace, se má letos pohybovat kolem 3,5 procenta. Riziko zadlužení je podle vládní zprávy pod kontrolou.

Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang na tiskové konferenci po ukončení schůze prohlásil, že Peking hodlá důrazně zasáhnout proti zkorumpovaným úředníkům bez ohledu na jejich postavení. „Tolerance bude nulová. Nezáleží na tom, o koho jde, jak vysoké má postavení. Všichni jsou si před zákonem rovni,“ řekl Li. Na zasedání také vyhlásil válku znečišťování ovzduší. Počítá se například s uzavřením 50 000 menších vysokých pecí pracujících na uhlí a s tím, že ze silnic zmizí šest milionů starých automobilů.

Delegátům na závěr zasedání čínského parlamentu zahrála vojenská kapela
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vincent Thian

Na zasedání, které bývá často označováno jen za politickou přehlídku, se jako každý rok sjely tisíce delegátů z celé Číny, aby formálně schválili zákony a politiku, o nichž rozhodla vládnoucí komunistická strana.

Čínský premiér slíbil tržní reformy, ekologická opatření a boj s korupcí

Premiér Li Kche-čchiang na tiskové konferenci po skončení zasedání parlamentu prohlásil, že Čína si udrží dostatečně silný hospodářský růst, aby dokázala vytvořit nová pracovní místa, bude ale klást větší důraz na tržní reformy a ekologická opatření než na dosažení oficiálního cíle hospodářského růstu 7,5 procenta.

„Více nás zajímá život našich občanů. Růst HDP, jehož chceme dosáhnout, musí přinést skutečné výhody občanům, pomoci zvýšit kvalitu a efektivitu hospodářského rozvoje a přispět k úspoře energie a ochraně životního prostředí,“ podotkl Li na tiskové konferenci, na níž všechny otázky novinářů musely být podle agentury AP předem schváleny vládnoucím režimem.

Premiér také „vyhlásil válku“ smogu, který dusí čínská města, a také korupci, což jsou dvě oblasti, které jsou v centru kritiky veřejnosti namířené vůči vládnoucí straně. Čína „nebude tolerovat zkorumpované úředníky a bude je tvrdě trestat“, zdůraznil premiér. Stejně tak se trestu dočkají kontrolní úřady, pokud nebudou zodpovědně vymáhat ekologická opatření.