Bývalý šéf tajné služby dostal čtvrt století za rwandskou genocidu

Paříž - Francouzský soud poslal na 25 let do vězení bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu. Šlo o prvního Rwanďana souzeného ve Francii kvůli genocidě ve Rwandě v roce 1994. Zatčen byl v roce 2008 na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž jej odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu.

Video Trest 25 let za genocidu ve Rwandě
video

Trest 25 let za genocidu ve Rwandě

Obžaloba čtyřiapadesátiletého muže vinila z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutuů s vědomím, že je použijí k masovému vraždění etnika Tutsiů, proti němuž sám veřejně vystupoval. Simbikangwa, který je po autohavárii v roce 1986 na invalidním vozíku, obvinění odmítal. Prý nikoho k vraždám nenaváděl, neviděl ani jednu mrtvolu a neměl významné postavení.

Během rwandské genocidy bylo radikálními Hutuy za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutuů.

Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutuů, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala. Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností.