Bývalý šéf tajné služby dostal čtvrt století za rwandskou genocidu

Paříž - Francouzský soud poslal na 25 let do vězení bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu. Šlo o prvního Rwanďana souzeného ve Francii kvůli genocidě ve Rwandě v roce 1994. Zatčen byl v roce 2008 na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž jej odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu.

Obžaloba čtyřiapadesátiletého muže vinila z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutuů s vědomím, že je použijí k masovému vraždění etnika Tutsiů, proti němuž sám veřejně vystupoval. Simbikangwa, který je po autohavárii v roce 1986 na invalidním vozíku, obvinění odmítal. Prý nikoho k vraždám nenaváděl, neviděl ani jednu mrtvolu a neměl významné postavení.

Během rwandské genocidy bylo radikálními Hutuy za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutuů.

Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutuů, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala. Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností.