Zadržení tankeru vojáky USA je podle libyjských povstalců pirátství

Tripolis – Za pirátský čin považují libyjští povstalci zadržení tankeru s libyjskou ropou, který v pondělí u Kypru obsadili američtí vojáci. Ti teď zajišťují jeho návrat do Libye. Tanker, který plul původně pod severokorejskou vlajkou, před devíti dny naložil ropu v terminálu kontrolovaném povstalci. Vláda v Tripolisu označila naložení ropy za krádež a nařídila, aby armáda tanker nepustila z libyjských vod. Loď Morning Glory ale odplula a na žádost Tripolisu a také Kypru ji následně zastavili Američané. KLDR se od plavidla distancovala s tím, že loď provozovala egyptská společnost Golden East Logistics sídlící v Alexandrii. Pchjongjang později registraci plavidla zrušil.

Předseda samozvané povstalecké autonomní vlády Abdar Rabbú Barasí v prohlášení zveřejněném v televizní stanici povstalců sdělil, že zadržení tankeru je porušením mezinárodního práva a pirátským činem. Podle Ibráhíma Džadrána, který velí povstalcům, pomohly Spojené státy libyjskému kabinetu ukrást ropu lidem z Kyrenaiky, což je historické označení pro oblast východní Libye. „V našem boji budeme pokračovat,“ dodal v televizní vystoupení na stanici ovládané rebely Džadrán, který požaduje pro východ země větší autonomii. Vůdce povstalců rovněž žádá, aby Američané propustili tři občany východní Libye, kteří byli na palubě zadrženého tankeru. Jak varoval, v případě, že budou muži předáni úřadům v Tripolisu, zvyšuje se riziko vypuknutí „občanské války“.

Incident je výsledkem chaosu panujícího v Libyi, část přístavů a terminálů na východě země totiž kontrolují povstalci. Jsou mezi nimi milicionáři, kteří se podíleli na svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Odmítají odevzdat zbraně a začlenit se do státních struktur.

Tanker Morning Glory připlul pod severokorejskou vlajkou do východolibyjského ropného terminálu Sidra a bez svolení vlády v Tripolisu tam naložil ropu, kterou vlastní libyjská národní ropná společnost. Mluvčí Pentagonu John Kirby oznámil, že loď byla zadržena jižně od Kypru. Tamní pobřežní stráž v souvislosti s plavidlem vyslechla dva Izraelce a jednoho Senegalce kvůli možnému spojení s ropnou transakcí. Podle Kirbyho se noční operace, kterou odsouhlasil prezident Barack Obama, obešla bez incidentu a bez zraněných a Američané zajistí návrat tankeru do Libye pod dohledem námořníků z lodi USS Stout. Na palubě je podle původních informací ropa za 30 milionů dolarů (přes 590 milionů korun).