Syrští diplomaté musejí okamžitě opustit USA

Washington - Spojené státy nařídily uzavření syrské ambasády ve Washingtonu a dalších dvou konzulátů na svém území. Američané oznámili syrským zaměstnancům těchto úřadů, že mají neprodleně opustit USA. Americká diplomacie tímto krokem hodlá zmrazit diplomatické styky s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Během občanské války v Sýrii, trvající tři roky, dal Washington opakovaně najevo, že podporuje opozici.

Uzavření se vedle ambasády ve Washingtonu týká rovněž konzulátů ve státech Michigan a Texas. „Rozhodli jsme se, že je nepřijatelné, aby jednotlivci jmenovaní tímto režimem vykonávali diplomatickou či konzulární činnost ve Spojených státech,“ uvedl americký vyslanec v Sýrii Daniel Rubinstein. Podle něj chce Washington opět navázat se Sýrií diplomatické vztahy na standardní úrovni, pokud se Asad vzdá moci.

USA stojí od počátku syrské krize na straně opozice, s Damaškem ale diplomatické vztahy dosud zcela nerozvázaly. Americké velvyslanectví v Damašku je však od února 2012 uzavřeno a americké zájmy v Sýrii zastupuje česká ambasáda.

Začátkem března Washington omezil pohyb syrského zástupce při OSN Bašára Džaafarího po území USA. Syrský diplomat se nyní nesmí vzdalovat více než 40 kilometrů od centra New Yorku. Motivem prý byly obavy z toho, aby nešířil po zemi Asadovu propagandu.

Video Spojené státy zavírají syrské ambasády a konzuláty
video

Spojené státy zavírají syrské ambasády a konzuláty