Íránka se vyhnula ukamenování, už je na svobodě

Teherán - Íránka Sakíne Aštíaníová odsouzená k trestu ukamenováním je na svobodě. Ve vězení byla od roku 2006 kvůli údajnému cizoložství a vraždě svého muže. Původní verdikt vyvolal pobouření po celém světě a soud ho nakonec změnil na desetiletý trest odnětí svobody. Odsouzení ženy vyvolalo i mezinárodní roztržku mezi Íránem a Francií.

Aštíaníová byla z vězení propuštěna dříve za dobré chování. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího íránské justice. Íránka se prý dostala na svobodu před několika týdny. Podle mluvčího jde o rozhodnutí, které je znamením „shovívavosti našeho náboženství vůči ženám“. Zda se žena dostala na svobodu bez jakýchkoli omezení, nebo zůstává v určité podmínce, není jasné.

Aštíaníová má dvě děti. V Tabrízu na severozápadě země byla uvězněna v roce 2006. Podle médií uvedla, že přiznání k cizoložství na ní bylo vynuceno násilím.

Podle íránské interpretace islámského práva je předmanželský sex trestán stovkou ran bičem. Sex mimo manželský svazek se trestá smrtí ukamenováním. Podle obžaloby se žena měla podílet i na vraždě svého muže v roce 2005.

Odsouzení Aštíaníové ale vyvolalo v zahraničí silnou vlnu odporu a způsobilo i mezinárodní roztržku. Íránský ultrakonzervativní deník Kajhán v roce 2010 v polemice kolem Aštíaníové označil manželku tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Carlu Bruniovou za prostitutku, která si za svůj nemorální život zasluhuje smrt. Paříž tehdy ostře protestovala a íránské ministerstvo zahraničí se od výroků Kajhánu distancovalo.

Írán poté pod tlakem veřejného mínění rozsudek smrti nad Aštíaníovou změnil pouze na deset let za spoluúčast na vraždě manžela.