Volby neplatí, rozhodl thajský ústavní soud

Bangkok - Thajský ústavní soud anuloval únorové volby. Verdikt zdůvodnil tím, že se nehlasovalo ve všech volebních obvodech v zemi ve stejný den, což odporuje ústavě. V některých místech totiž registraci kandidátů i samotné hlasování narušily protesty odpůrců vlády, kteří blokovali volební místnosti. Zatím není jasné, kdy se uskuteční opakované volby.

Volby se konaly 2. února, ale v některých okrscích se hlasování uskutečnilo až dodatečně.

Dnešní verdikt znamená další odklad zformování nové vlády. Zemí přitom v uplynulých měsících zmítaly pouliční protesty žádající konec vlády premiérky Jinglak Šinavatrové.

Anulování voleb a také rozpuštění vládnoucí Strany Thajců žádala opoziční Demokratická strana, která únorové hlasování bojkotovala.

Do protivládních protestů se od listopadu zapojily desetitisíce lidí. Při nepokojích zemřelo nejméně 23 lidí, stovky jich byly zraněny.

Opozice vládu obviňuje z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a který ve vlasti čelí obvinění ze zneužívání moci a korupčního chování. Šinavatrová chtěla svůj mandát potvrdit právě vypsáním voleb, které ale opozice bojkotovala.