Alianční manévry v Polsku se zřejmě konat nebudou

Varšava/Praha/Washington - Vojenské cvičení východoevropských členů NATO včetně České republiky se v Polsku za asistence USA zřejmě neuskuteční. Nejmenovaný představitel americké armády agentuře Reuters sdělil, že polské rádio, které s informací původně přišlo, slova amerického velvyslance ve Varšavě překroutilo. Generální štáb české armády potvrdil, že o žádném cvičení neví.

Zdroj: ČTK/PAP Autor: Grzegorz Michalowski

Podle polského Radia Zet velvyslanec USA Stephen Mull prohlásil, že „velké vojenské cvičení“ by se mělo uskutečnit v okolí základny Lask v centrálním Polsku, která leží asi 50 kilometrů jihozápadně od Lodže. Rádio také uvedlo, že manévrů se zúčastní kromě USA, Polska a České republiky jednotky ze Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a pobaltských států Estonska, Lotyšska a Litvy.

Podle nejmenovaného amerického vojenského představitele si ale radio ZET velvyslancova slova špatně vyložilo. „Abych to shrnul, prohlásil, že Poláci a USA diskutují o možnosti rozšířit letecké aktivity v Lasku pro další možné partnery z NATO. Poté zmínil tyto státy,“ citoval Reuters armádního zástupce.

Polský prezident Komorowski vítá piloty amerických stíhaček
Zdroj: ČT/PAP
Autor: Grzegorz Michalowski

Na základně Lask mají Spojené státy trvalou vojenskou posádku. Tento měsíc se v areálu odehrály americko-polské válečné hry a počátkem týdne na základnu dorazilo dvanáct stíhacích letounů F-16 spolu s asi třemi stovkami amerických vojáků.

O zapojení českých vojáků nevědělo ani tuzemské armádní velitelství. „V této chvíli jsme neobdrželi žádný požadavek na účast v tomto cvičení,“ konstatovala dnes odpoledne mluvčí generálního štábu Jana Růžičková s tím, že se čeští vojáci zatím na manévry nechystají.

Zprávy o tom, že Spojené státy chtějí na východě Evropy uspořádat vojenské manévry, pronikly z amerického Pentagonu na veřejnost už v úterý. Následující den provedlo americké námořnictvo v Černém moři jednodenní cvičení s bulharskou a rumunskou armádou, kterého se účastnil i raketový torpédoborec Truxtun. První společné cvičení se ve vodách naproti poloostrovu Krym uskutečnilo už 12. března.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PAP
Autor: Grzegorz Michalowski

Polsko urychlí nákup protiraketového systému

Poláci dnes oznámili, že v souvislosti s krymskou krizí o několik měsíců urychlí výběrové řízení na dodavatele protiraketového systému, který má na jeho území vzniknout. Firma by podle dnešního prohlášení polského ministerstva obrany měla být vybrána nejpozději do konce letošního roku. Původní termín počítal až s rokem 2015.

Do tendru se zapojila čtveřice zájemců. Prvním z nich je francouzský Thales ve spolupráci s evropským výrobcem raketových zbrojních systémů MBDA a polským zbrojařským uskupením, druhým zájemcem je izraelská vláda, třetím americký Raytheon. O kontrakt usiluje také konsorcium MEADS v čele se zbrojařským gigantem Lockheed Martin.


Počátkem března Severoatlantická aliance vyslala k vnějším hranicím zemí NATO s Ukrajinou, tedy do polského a rumunského vzdušného prostoru, průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS. Dnes Francie nabídla, že do pobaltských států a Polska vyšle čtyři bojové letouny, které by měly posílit monitorování vzdušného prostoru.

Radarový letoun AWACS
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Německo a Francie přerušují s Ruskem vojenskou spolupráci

Německé ministerstvo obrany oznámilo, že přerušuje veškerou vojenskou spolupráci s Ruskem naplánovanou do konce dubna. Ministerstvo hospodářství navíc upozornilo, že v současnosti nebude povolovat německým firmám vývoz zbrojní techniky do Ruska.

Německé ministerstvo obrany neupřesnilo, kolika projektů se zastavení spolupráce dotkne. Úřad ale upozornil, že lhůta do konce dubna nemusí být konečná. O spolupráci v dalších měsících se rozhodne podle dalšího vývoje krize na Ukrajině. „Vzhledem k nynější situaci v Rusku v současnosti neschvalujeme žádné vývozy zboží určeného pro výzbroj nebo pro obranu do této země,“ oznámil mluvčí ministerstva hospodářství. Neupřesnil, jak dlouho zastavení zbrojních exportů potrvá.

O pozastavení vojenské spolupráce s Ruskem dnes informovala i Francie. Krok se podle něj bude týkat společných vojenských cvičení. 

Francie kvůli ukrajinské krizi navíc uvažuje, že zastaví prodeje dvou vojenských lodí třídy Mistral do Ruska. O kontraktu v hodnotě 1,2 miliardy eur ale Paříž chce rozhodnout teprve v říjnu, kdy by měla být první loď dodána.

Rusko ujišťuje, že na Ukrajině nezasáhne

Americký ministr obrany Chuck Hagel ve čtvrtek telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem, který ho ujistil o tom, že Rusko nemá vůči Ukrajině útočné záměry. Mluvčí Pentagonu uvedl, že Hagel během hodinového telefonického rozhovoru žádal vysvětlení ohledně záměrů, které má ruské vedení s tisícovkami vojáků rozmístěných podél hranic s Ukrajinou. Šojgu prý ujistil Hagela, že jde jen o cvičení a že se vpád na Ukrajinu nechystá.

Rusko při hranicích s Ukrajinou v minulých týdnech rozmístilo asi 8 000 vojáků a zahájilo manévry motostřeleckých, tankových i dělostřeleckých jednotek. Jedním z oficiálních cílů cvičení je podle Moskvy „orientace vojsk v neznámém terénu“. 

Video Putin podepsal zákon o připojení Krymu
video

Putin podepsal zákon o připojení Krymu