Matissův obraz ukradený Göringem se vrací původnímu majiteli

Oslo – Rodině původního majitele se vrátí obraz proslulého francouzského malíře Henriho Matisse Žena v modrém před krbem. Obraz zabavili nacisté v roce 1940 a dlouhá léta byl nejznámějším dílem vystaveným v muzeu Henie-Onstad Kunstsenter nedaleko Osla. Jeho hodnota se odhaduje na 20 milionů dolarů (přes 400 milionů korun).

Obrazu z roku 1937 se zmocnil druhý nejmocnější muž nacistického Německa Hermann Göring v roce 1940, když jeho majitel, židovský obchodník s uměním Paul Rosenberg, uprchl v obavě o život i s rodinou z Evropy za oceán. Dílo později koupil pařížský obchodník s uměním, jenž byl potrestán za nedovolený obchod s obrazy zabavenými nacisty. Začátkem 50. let se plátno z jedné francouzské galerie dostalo do norského muzea, jehož majitel údajně neměl o původu obrazu tušení. Na Matissův obraz upozornila norské muzeum předloni Rosenbergova rodina.

„Ačkoli jsme dílo získali v dobré víře, rozhodli jsme se podřídit mezinárodním dohodám a vrátit obraz Rosenbergovým dědicům,“ uvedlo v prohlášení muzeum, jehož zakladateli byli v roce 1968 loďařský magnát Niels Onstad a jeho žena Sonja Henieová, trojnásobná olympijská šampionka v krasobruslení.

Norsko podepsalo washingtonskou dohodu z roku 1998 o dílech zabavených nacisty, která muzeím a galeriím nařizuje vyhledat podezřelé artefakty v jejich sbírkách a pokusit se objevit původní majitele a díla jim vrátit.

/*json*/{"map":{"lat":59.88876245428051,"lng":10.552900322962246,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/