Paříž volí starostku - metropoli poprvé povede žena

Paříž - Paříž čeká historická premiéra: na konci měsíce stane v jejím čele poprvé žena. Obě hlavní strany – vládnoucí socialisté i opoziční konzervativci – totiž vysílají do boje ženské kandidátky. Průzkumy mírně favorizují socialistku Anne Hidalgovou, která změří síly s konzervativní Nathalií Kosciuskovou-Morizetovou, známou jako NKM. První kolo voleb proběhne dnes, druhé 30. března. Podle průzkumů by se ve vedení města mohli socialisté udržet.

Funkce pařížského starosty má velkou váhu ve francouzské politice a má i mezinárodní rozměr. Právě tato funkce pomohla k tomu, aby se v roce 1995 stal prezidentem Jacques Chirac. Prezidentské ambice se přisuzují i NKM, která bývala ministryní životního prostředí a mluvčí předloňské prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho. Hidalgová dosud dělala dvojku současnému pařížskému starostovi Bertrandu Delanoëmu.

Právě Delanoë se nechal slyšet, že s Hidalgovou „bude Paříž i nadále hlavním městem lásky“ - a to městem lásky pro všechny. Socialistická vláda totiž prosadila sňatky homosexuálů, ke kterým se otevřeně hlásí i současný starosta. I když homosexuální sňatky jsou jedna z věcí, které části konzervativců vadí a kvůli nimž se v pařížských ulicích mobilizovaly statisícové davy, nebude to mít NKM jednoduché. Socialistického starostu totiž většina Pařížanů hodnotí spíš kladně a pravicový tábor je navíc rozhádaný.

A tak zatímco se socialistka může plně věnovat problémům města, jako je třeba znečištění ovzduší, nezbývá její soupeřce ze Svazu pro lidové hnutí (UMP) v podstatě nic jiného, než udělat z pařížské volby odraz celostátní politiky. „Nechci, aby Paříž zažila stejné ponížení, jaké zažívá naše země pod vládou Françoise Hollanda,“ prohlásila například NKM, kterou na jednom předvolebním mítinku přijel nečekaně podpořit i exprezident Sarkozy.

Video Události: Paříž bude vést poprvé v historii žena
video

Události: Paříž bude vést poprvé v historii žena

Na národní úrovni obliba socialistů sice skutečně klesá, na změnu na radnici to ale podle všeho stačit nebude. „To, co nás odlišuje od soupeřů, je serióznost, s jakou k tomu přistupujeme - v porovnání s ledabylostí na druhé straně,“ říká 54letá Hidalgová, která slibuje Pařížanům zlepšit přístup k bydlení, pohodlnější dopravu i více zeleně. Čtyřicetiletá Kosciusková-Morizetová chce ušetřit peníze snížením počtu zaměstnanců města, rozšířit pěší zóny v centru a posílit bezpečnost. Průzkumy Hidalgové předpovídají v prvním kole zisk 37 procent hlasů, NKM o dvě procenta méně. Ve druhém kole byl měla Hidalgová zvítězit s rozdílem tří procentních bodů.

/*json*/{"map":{"lat":48.85648235950333,"lng":2.3525079502623925,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/