Sarkozy šlápl vedle: Přirovnal francouzskou justici ke Stasi

Paříž - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy zkritizoval domácí justici za to, že sledovala komunikaci s jeho advokátem. Postup soudců přirovnal k praktikám východoněmecké komunistické tajné policie Stasi. Sklidil za to kritiku od vládnoucí levice i justice a jeho slova vyvolala rozpaky i v jeho vlastních řadách. Odposlechy začaly loni. Úřady bývalého prezidenta podezřívají z toho, že na prezidentskou kampaň v roce 2007 přijal peníze i od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Podle francouzských médií Sarkozy nemístným přirovnáním ohrozil svou další politickou kariéru, v jejímž rámci chtěl získat další prezidentský mandát ve volbách v roce 2017.

Sarkozy dnes v deníku Le Figaro zveřejnil prohlášení ke zjištění, že v posledních měsících v rámci vyšetřování údajného nelegálního financování jeho někdejší kampaně vyšetřovatelé tajně odposlouchávali některé jeho telefonické hovory. Obvinil vyšetřující soudce, kteří odposlechy nařídili, že porušili základní principy justice. Jejich postup přirovnal k praktikám Stasi.

Prezident François Hollande a další představitelé vládnoucí levice Sarkozyho slova ihned veřejně odsoudili. „Jakékoli srovnání (Francie) s diktaturou je nepřípustné. Naše země je demokratická, hrdá na to, že je uznávaná za kolébku lidských práv a že justice zde může jednat nezávisle,“ řekl Hollande, který Sarkozyho porazil v předloňských prezidentských volbách.

Předsedkyně hlavního pařížského soudu Chantal Arensová na adresu Sarkozyho zdůraznila, že vyšetřující soudci jsou ve Francii nezávislí a musejí mít možnost pracovat bez jakékoli zaujatosti. Proti přirovnání ke Stasi se také ohradila odborová ústředna důstojníků francouzské policie, která s vyšetřujícími soudci úzce spolupracuje.

„Nicolas Sarkozy hovoří o spiknutí, aby zmobilizoval pravici,“ zní dnes titulek odpoledníku Le Monde. Připomíná, že Sarkozy čelí vyšetřování v celkem asi šesti případech, kde je podezříván z ovlivnění arbitráže z roku 2008 ve prospěch jeho blízkého byznysmena Bernarda Tapieho na úkor státní kasy a dalších deliktů. Sarkozy veškerá obvinění odmítá.

Pravice se dnes k výrokům Sarkozyho vyjadřovala zdrženlivě až odměřeně. „Reagoval jako muž, na kterého se denně útočí a který si myslí, že už je toho moc,“ vysvětlil Sarkozyho bývalý spolupracovník Henri Guaino. „Nacházíme se v okamžiku zlomu, kdy si (pravicová) veřejnost a vedoucí štáby (pravicových formací) začínají klást otázku, zda nenastal čas přejít k jinému šampionovi, například někdejšímu premiérovi Alainu Juppému,“ citovala AFP politologa Thomasa Guénolého.