Vízová povinnost do Emirátů pro Čechy končí

Praha - Zjednodušení cestování a ušetření poplatků za vystavení, to pro české turisty přinese zrušení vízové povinnosti do Spojených arabských emirátů. Ročně tam zamíří zhruba 50 tisíc Čechů. Cestovní kanceláře a aerolinie si od zrušení víz slibují, že tento počet ještě stoupne.

Zdroj: ČTK/ullstein bild Autor: ullstein - Gerhard

Spojené arabské emiráty zrušení vízové povinnosti oznámily 5. března, přičemž Abú Zabí tak reagovalo na krok Evropského parlamentu. Ten už v únoru schválil návrh zrušení víz pro občany SAE do schengenského prostoru EU, což se celkem i s Českem týká 13 zemí. Do Emirátů ročně vycestuje podle údajů českých cestovních kanceláří asi 50 tisíc turistů z Česka, pro zhruba 20 tisíc z nich je Dubaj přestupní stanicí v cestě do dalších zemí.

Rozhodnutí SAE už na začátku března přivítaly cestovní kanceláře a aerolinky, které z Česka do emirátů létají: například letecká společnost SmartWings v reakci na zrušení víz od září navýší počet letů do Dubaje ze dvou na tři týdně. Cestovní kanceláře věří, že odvolání vízové povinnosti přispěje k růstu zájmu českých turistů o tuto exotickou destinaci. Kanceláře také budou moci nabízet last minute zájezdy do SAE, což dosud nutnost zařizovat vstupní víza komplikovala.

Spojené arabské emiráty jsou podle údajů českého ministerstva zahraničí první zemí na Arabském poloostrově, kam čeští turisté nebudou potřebovat víza. Ve světě je takových států zhruba stovka.