Čínský satelit objevil v oceánu další možné stopy po zmizelém boeingu

Sydney – Čínský satelit objevil v jižní části Indického oceánu další objekty, které by mohly být troskami ztraceného dopravního letounu Boeing 777 malajsijských aerolinií. Na tiskové konferenci to oznámil malajsijský ministr dopravy. V této velice odlehlé části zeměkoule objevil satelit podezřelý objekt už před několika dny, a to ve vzdálenosti pouhých 120 kilometrů. Mezinárodní pátrací týmy už oblast prohledávají třetí den, zatím jsou však neúspěšné.

Letadlo s 239 lidmi na palubě se ztratilo z radarů 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Během dnešní pravidelné tiskové konference malajsijských úřadů ministr Hishammuddin Hussein novináře informoval o čerstvé zprávě, kterou mu doručil čínský velvyslanec v Malajsii. Podle ní čínský satelit objevil v oceánu několik objektů, které by mohly být zbytky letadla. Snímky vznikly 18. března, tedy dva dny po záběrech australských satelitů. Další podrobnosti prý později sdělí čínská strana. Podle odborníků není vyloučeno, že oba snímky zachycují tutéž věc a že se předmět či předměty za dva pouze přesunuly.

Malajsijský ministr dopravy:

„Čínský velvyslanec obdržel satelitní snímky plovoucích objektů v jižním koridoru. Peking na místo posílá lodě, aby zprávu ověřily. Objekty jsou 22 metrů dlouhé a 13 metrů široké.“


Mezitím pokračovalo pátrání v odlehlé oblasti Indického oceánu, kam nasměrovaly záchranáře nedávné satelitní snímky. Lodě a letadla dané místo systematicky pročesávají od čtvrtka, zatím ale nezaznamenaly úspěch. Práci jim navíc komplikuje špatné počasí; oblast mezi 40. a 50. poledníkem je nicméně i za příznivých podmínek obávaná kvůli silnému větru. Navíc se objevilo varování před blížícím se cyklonem, což by mohlo průzkumné práce znovu zkomplikovat.  

Pátrací akci koordinuje australská námořní záchranná služba AMSA, která na dnešek stanovila letadlům a lodím prověřit oblast o rozloze 36 tisíc čtverečních kilometrů, tedy plochu velkou přibližně stejně jako Švýcarsko.

V oblasti pátrají letadla i čínský ledoborec

Místo je však vzdálené přes 2 500 kilometrů od australské pevniny a cesta k němu trvá letadlům přinejmenším tři hodiny. Dnes na místo zamířily dvě obchodní lodě a šest letadel, včetně tří námořních hlídkových letounů Lockheed Martin P-3 Orion, které jsou vybavené radarem, sonarem a infračervenými senzory a dokážou s pomocí magnetického detektoru najít objekty potopené i 300 metrů pod hladinou.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Posádka prvního letadla, které se z dnešní mise vrátilo, ohlásila AMSA další neúspěch. Australský vicepremiér Warren Truss ale podle serveru BBC prohlásil, že bez ohledu na prozatím nulové výsledky bude akce pokračovat. Hledat se podle něj bude až do chvíle, kdy bude jasné, že další pátrání je zcela marné. „A tento den je v nedohlednu,“ dodal Tuss. 

Do akce se zapojilo také Japonsko a Čína, jejíž občané tvořili většinu cestujících zmizelého letadla. Do Austrálie už dorazilo první čínské letadlo a další dvě budou brzy následovat. Pátrání pomáhá i pět čínských lodí, včetně ledoborce Sněžný drak, který se na přelomu roku podílel na dramatické záchranné akci, která měla osvobodit ruskou výzkumnou loď Akademik Šokalskij uvízlou v ledu u Antarktidy.

Video Události: Pátrání po zmizelém letounu zatím neúspěšné
video

Události: Pátrání po zmizelém letounu zatím neúspěšné

Pátrání vstoupilo do třetího týdne

Zmizení boeingu na lince MH370 zůstává i po dvou týdnech záhadou. Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali i oba piloty letadla, nic zvláštního ale neobjevili. 

Kromě Indického oceánu se letadlo dál hledá i v dalších vytyčených koridorech. Vyšetřovatelé však po dnešku ztratili rovněž naději na to, že získají vodítko od svých indických kolegů. Ti dva týdny prověřovali, zda letadlo nezachytil některý z jejich radarů a dnes museli přiznat, že neexistuje jediný důkaz o tom, že by boeing proletěl indických vzdušným prostorem.