Na Krejčíře padlo další obvinění, připravoval prý vraždu vyšetřovatelů

Johannesburg – Radovana Krejčíře znovu obvinili jihoafričtí vyšetřovatelé, tentokrát v souvislosti s přípravou vraždy elitního detektiva a soukromého vyšetřovatele. Informoval o tom jihoafrický deník The Star, který se dlouhodobě věnuje Krejčířově případu i tématu organizovaného zločinu vůbec. Zmíněnou kauzu řeší místní kriminalisté od ledna tohoto roku, kdy policisté zatkli pět lidí.

Případ se týká přípravy vraždy policejního plukovníka Nkosany „Zabijáka“ Ximby, který loni v listopadu Krejčíře zatkl, a soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana – ten aktivity českého podnikatele v JAR dlouhodobě mapuje.

V lednu pozatýkala policie celkem pět podezřelých včetně policejní počítačové expertky Nandi Nkosiové. Našly se u nich mimo jiné ilegálně držené zbraně a munice. Ačkoli v tomto případu vedly stopy ke Krejčířovi, dosud v kauze obviněný nebyl.

Video Komentář Jiřího Hynka: Vyšetřovatel O'Sullivan je Krejčířův úhlavní nepřítel
video

Komentář Jiřího Hynka: Vyšetřovatel O'Sullivan je Krejčířův úhlavní nepřítel

Podle The Star se vyšetřovatelům podařilo najít důkazy, že je do přípravy vražd přímo zapleten. Na jeho mobilním telefonu údajně objevili instrukce pro najaté zabijáky a objevili se prý i další svědkové ochotní vypovídat. Krejčíř a dalších pět obžalovaných v této kauze by se měli před soudem poprvé společně objevit 7. dubna.

Podnikatel je v současnosti ve vazbě v souvislosti s vyšetřováním jiné kauzy, několikrát neúspěšně žádal o propuštění na kauci. Jihoafrická policie ho zatkla na konci listopadu 2013 kvůli podezření z únosu a pokusu o vraždu. Krejčíř všechna obvinění odmítá.

Plánované vraždy detektivů jihoafrická policie intenzivně vyšetřuje čtvrt roku. Začátkem ledna byl nejprve zatčen Siboniso Miya, a to prý těsně před plánovanými a nakonec nerealizovanými vraždami. Krátce na to v policejní síti uvízli i Owen Serero, Jashua Nare a Zoë Biyelaová. O týden později byla zatčena Nkosiová, která prý zabijákům poskytla portrét policisty Ximby a další informace, které měly vrahům pomoci jej vyhledat. 
  
Siboniso Miya je Krejčířovým spoluobviněným i ve zmiňovaném případu únosu a pokusu o vraždu. V něm jde o údajné zastrašování a mučení bratra drogového kurýra, který prý měl pro českého podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (přibližně 48 milionů korun). Dealer ale zmizel.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice.

V Jihoafrické republice, kde ho média spojují s řadou zločinů, Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

V České republice byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.