Ukrajinské ministerstvo vnitra chce odzbrojit Pravý sektor

Kyjev / Rovno na Volyni - Ukrajinské ministerstvo vnitra se dnes dostalo do ostrého konfliktu s ultrapravicovými radikály z Pravého sektoru, kteří vyhlásili „válku“ ministru vnitra Arsenu Avakovovi za smrt jednoho ze svých vůdců. Ministerstvo nařídilo všem polovojenským organizacím, aby bezodkladně složily zbraně. Předák Pravého sektoru Oleksandr Muzyčko, kterého Moskva stíhala za vraždy ruských vojáků na Kavkaze, zemřel ve volyňském Rovnu během zatýkání ukrajinskými policisty.

Konflikt vyvolala smrt Oleksandra Muzyčka, brutálního pohlavára extremistů, který pod „bojovým“ jménem Saška Bilyj velel bojůvkám radikálů na západní Ukrajině. Ukrajinská média zprvu informovala o vraždě a spekulovalo se i o akci „ruských diverzantů“ kvůli stíhání Muzyčka v Rusku. Ukrajinské úřady nakonec přišly s verzí, která Muzyčka označuje za hledaného gangstera, jenž utrpěl smrtelné zranění při zatýkání. Podle některých zpráv se „Saška Bilyj“ při zatýkání sám zastřelil.

„Na zvolání 'Stůj! Policie!' Muzyčko vyskočil z okna a následně začal střílet po příslušníkovi speciální jednotky Sokol. Kulka, kterou vypálil, zasáhla policistovy brýle a uvízla v přilbě. Zraněný policista odpověděl střelbou po nohách uprchlíka. I při samém zatýkání se odehrával boj a zněly výstřely,“ uvedl první náměstek ukrajinského ministra vnitra Volodymyr Jevdokymov na tiskové konferenci v Kyjevě.

„Když jej zatkli, byl ještě živ. Ale posádka přivolané sanitky konstatovala, že je mrtev,“ dodal náměstek o akci speciálního policejního komanda proti Muzyčkově gangu v jedné kavárně u Rivna. Policisté podle Jevdokymova dopadli celkem tři členy zločineckého gangu, kterým zabavili útočnou pušku Kalašnikov a pistoli Makarov. Převezli je do Kyjeva, kde byli vyslýcháni kvůli podezření z banditismu. Dalších šest aktivistů Pravého sektoru bylo dnes zatčeno v Poltavě.

Muzyčko vedl Pravý sektor na západě Ukrajiny

Muzyčko byl údajně podezřelý z vytvoření gangu banditů, proslul prý také styky s místními úřady, včetně prokurátora. Měl jim nařizovat, jak si mají počínat. Muzyčko podle serveru newsru.com v současnosti velel Pravému sektoru na západní Ukrajině.

Ruské úřady na něj tento měsíc vydaly mezinárodní zatykač za to, že v Čečensku ještě v 90. letech mučil a zavraždil více než dvě desítky zajatých ruských vojáků. Zajatcům podle vyšetřovatelů „lámal prsty, vypichoval oči, strhával nehty a vytrhával zuby; některé pak podřezal, jiné zastřelil“.

Video "Saša Bílý" bojoval v Čečensku proti Rusům, dnes zemřel
video

"Saša Bílý" bojoval v Čečensku proti Rusům, dnes zemřel

"Saša Bílý" bojoval v Čečensku proti Rusům, dnes zemřel

Horizont: 25.03.2014

Na Ukrajině zabili jednoho z předáků Pravého sektoru

Jaroš slibuje za Muzyčkovu smrt potrestání

Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš, který se chce v květnových volbách ucházet o post prezidenta, je prý Muzyčkovou smrtí krajně rozhořčen. Vyzval ministra Avakova k okamžité demisi a žádal, aby policejní komando odpovědné za smrt jeho spolubojovníka bylo příkladně potrestáno.

„Kontrarevolučním aktivitám ministerstva vnitra nebudeme nečinně přihlížet,“ řekl Jaroš na spěšně svolané tiskové konferenci. „Všichni, kdo se podíleli na (Muzyčkově) vraždě, musejí být potrestáni,“ dodal.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Reakce ministra vnitra byla neméně rezolutní. „Pokud nějací banditi vyhrožují ministrovi, jsem připraven přijmout jakoukoli výzvu,“ zdůraznil Arsen Avakov. Jeho resort vydal prohlášení, podle něhož bojůvky Pravého sektoru a všechna další podobná seskupení musejí bezodkladně odvezdat zbraně. „Veškeré podobné formace budou považovány za protiprávní a podle toho s nimi bude naloženo. Postup bude tvrdý a rozhodný,“ uvedlo ministerstvo.

Vzkaz ukrajinského ministra Dmytrovi Jarošovi:

„Proti banditům, kteří se zbraní v ruce ohrožují veřejný pořádek, bude postupováno s největší tvrdostí. Výzvu Pravého sektoru přijímám.“


Zklidnit své členy hodlá zřejmě i sám Pravý sektor, který vydal prohlášení, že se z volného sdružení radikálních nacionalistů mění na politickou stranu. „Doba baťky Machna minula,“ odkazuje dokument členy Pravého sektoru na postavu anarchistického vůdce Nestora Machna, který po první světové válce se svými bojovníky operoval na Ukrajině. Na odporu Pravého sektoru vůči ministru Avakovovi ale nový umírněný kurz nic nezměnil.

Dmytro Jaroš
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Dzhavakhadze Zurab

Rusko vydalo mezinárodní zatykač také na vůdce Pravého sektoru Dmytra Jaroše. Ten chce kandidovat na ukrajinského prezidenta. Kreml i ruská média v osobě Jaroše kritizují celou novou politickou garnituru, která se podle nich spojuje s protiruskými šovinisty a nacionalisty. Za člověka s neonacistickými sklony označuje Jaroše nejen Moskva, ale i mnozí západní diplomaté.

Vzestup ultrapravice v ukrajinské politice?

Ukrajinská krajní pravice vytěžila z pádu Janukovyčovy vlády maximum. Uskupení Pravý sektor vzniklo teprve loni v listopadu, v počátcích protijanukovyčovských protestů, když se dohromady sloučilo několik nacionalistických skupin. Počet jeho členů ovšem neustále roste.

Ukrajinský opoziční předák Oleh Ťahnybok Další silně nacionalistická a krajně pravicová strana Svoboda, jejíž šéf Oleh Ťahnybok je známý antisemitskými výroky, se dostala do parlamentu poprvé už v roce 2012. Dnes dokonce tvoří novou vládní koalici, kde drží křeslo vicepremiéra (Ťahnybok) a tři ministry. Ze 450 členů ukrajinského parlamentu jich více než třicet pochází z této strany. Nechybní zde ani ten, který nedávno zaútočil na šéfa ukrajinské televize.