Rusové z Krymu mohou mít při cestě do EU problém

Moskva - Rusové z Krymu s čerstvě vydanými ruskými pasy se prý do Evropy jen tak lehce nepodívají. „O schengenská víza smějí žádat jen na velvyslanectvích evropských zemí na Ukrajině, protože Evropská unie považuje připojení poloostrova za anexi,“ napsal dnes ruský internetový list gazeta.ru s odvoláním na zastupitelství EU v Rusku.

EU tím, že odmítla uznat ruskou anexi Krymu, se rozhodla nadále uplatňovat dosavadní pravidla pro vydávání víz. Podle listu to znamená, že kdokoliv se stálým bydlištěm na Krymu - i když mezitím dostal ruské občanství - stále musí žádat o víza na kontinentální Ukrajině.

„Vzhledem k prudkému ochlazení vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou mají obyvatelé Krymu všechny šance, aby zůstali bez víz,“ poznamenal deník.

Připomněl, že v ukrajinském parlamentu už čeká na posouzení návrh zákona, který by zakázal vjezd na „okupovaná území“ na Krymu bez zvláštního povolení, a to pod hrozbou až devíti let vězení. Čili krymští žadatelé o víza by se nemuseli vrátit domů.

EU obyvatele Krymu za Rusy nepovažuje

Ruské úřady hovoří o „právní kolizi“ s EU, protože podle ruského ústavního zákona o připojení Krymu dostali všichni obyvatelé poloostrova automaticky ruské občanství, ale Unie je za ruské občany nepovažuje.

„Ačkoliv (v EU) zaujali tvrdé stanovisko, postupně ho zmírní,“ předpovídají ruští diplomaté a věří, že unijní konzuláty nakonec budou víza vydávat i krymským Rusům do ruských pasů. Zatím však ani ruské cestovní kanceláře netuší, kde by vlastně novopečení ruští občané z Krymu měli o vydání západních víz žádat.

Ruské občanství mohou obyvatelé Krymu během měsíční lhůty odmítnout a ponechat si občanství ukrajinské. Samo vydávání ruských dokladů na Krymu se teprve rozbíhá.

Odmítnuté žádosti o víza

Krymské cestovní kanceláře sice ještě nemají mezi svými klienty držitele ruských pasů, nicméně i tak podle listu hlásí problémy. Například Francie či Německo teď zamítají rovnou polovinu žádostí o víza, místo dřívější třetiny. Ale například Polsko či Řecko problémy nedělají. Většinou turistické kanceláře musejí o víza pro své klienty žádat v Kyjevě, individuální turisté pak v Oděse.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Grits

Počet krymských žadatelů o unijní víza mezitím podle listu neklesl, ale naopak stoupl. „Všichni chtějí vízum, protože jestli začne válka, tak si budou moci koupit letenky a odletět,“ tvrdí v místní cestovní kanceláři.

Gazeta.ru připomněla případy neuznaných států, jejichž občané přesto po světě cestují: Rusové z Podněstří mají moldavské i ruské pasy, Turci ze severního Kypru cestují na turecké pasy, a tak lze předpokládat, že si nakonec poradí i obyvatelé Krymu.