Erdoganova strana po sečtení prvních hlasů jasně vede

Ankara - Islámsky orientovaná Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana po dnešních komunálních volbách v Turecku jasně vede se ziskem až 48 procent hlasů. Vyplývá to podle místních médií z průběžných výsledků, sečtena je zhruba čtvrtina hlasů. Hlasování je považováno za test Erdoganovy popularity. Ten již dříve oznámil, že pokud AKP neuspěje, ze své funkce odstoupí. Při nepokojích provázejících obecní volby zemřelo dnes na jihu země osm lidí.

I když Erdoganovo jméno přímo nefiguruje na kandidátních listinách, hlasování je mnohými považováno za referendum o jeho více než desetiletí dlouhé vládě. Nejvíce sledovaný je zejména boj o křesla starostů Istanbulu a Ankary, které chce AKP opět získat. V roce 2009 obdržela Erdoganova strana v komunálních volbách 39 procent hlasů a letos by chtěla alespoň stejné množství. 

Napětí v zemi v posledních dnech před volbami narůstalo. Erdoganův kabinet řeší množství skandálů, jedním z nich je korupční aféra, do které byli údajně zapleteni někteří ministři. Kritiku si turecký premiér vysloužil i za zablokování sítě Twitter a portálu YouTube. 

Osm lidí zemřelo v přestřelkách

Dnešní hlasování provázely ozbrojené střety mezi příznivci a odpůrci premiéra Erdogana, při kterých zemřelo na jihovýchodě země u hranic se Sýrií nejméně osm lidí a další více než desítka byla zraněna. 

Podle turecké policie zemřelo šest lidí ve vesnici Yuvacik při přestřelce mezi dvěma rodinami, z nichž každá podporovala jiného kandidáta. K podobnému střetu pak došlo i ve vesnici Golbasi, kde přišli o život dva lidé. Stejné násilnosti se v této oblasti odehrávaly i během minulých komunálních voleb. 

Video V tureckých komunálních volbách jasně vede Erdoganova strana
video

V tureckých komunálních volbách jasně vede Erdoganova strana