Český tisk: Kiskovi pomohl strach Slováků z nového mečiarismu

Praha – Slovenskému podnikateli Andreji Kiskovi pomohla v prezidentských volbách k vítězství nechuť Slováků vůči jeho soupeři, premiéru Robertu Ficovi. Nový prezident, který v sobotním druhém kole získal 59,38 procenta odevzdaných hlasů, má podle českého tisku šanci ukončit „blbou náladu“ slovenské společnosti.

Podle Mladé fronty DNES vyvolala kandidatura premiéra Fica na prezidenta u mnoha Slováků přízrak „nové formy mečiarismu“. „Jenže přes počet míst v parlamentu se Slovensko zemí strany Směr nikdy nestalo. Nikdo netuší, čemu Fico uvěřil, když si myslel, že může získat ty Slováky, kteří jeho tvrdý bojovný styl nesnášeli,“ uvádí deník. Fico se sice měnil z „bojovného nacionalisty a levičáka s komunistickými instinkty“ v klasického sociálnědemokratického politika evropského střihu, ale v době oznámení kandidatury ještě přeměna nebyla u konce. Nepolitik Kiska je šancí na novou éru Slovenska, soudí list. Nový prezident může ukončit boj mezi Směrem a pravicí a přimět politiky ke spolupráci. V sociální oblasti má totiž nový prezident blíže k levici, ale v jiných věcech zase k pravici.

Lidové noviny označují prezidentské klání za jakési referendum o „rozpínavém“ Ficovi. „Andrej Kiska se prostě kvalifikoval do finále. Své nepochybně sehrála i přímá volba hlavy státu, kdy je pro kandidáta s dostatečným finančním zázemím přece jen o něco lehčí prorazit,“ komentuje deník volby. Klade si ale otázku, zda je pro ještě nezralé postkomunistické demokracie osvěžující, nebo naopak škodlivé, že lidé sahají ve volbách po nepoliticích. „Po pádu komunismu nebyl vzestup nepolitiků ničím divným, ostatně jedině ti byli alternativou nomenklaturním aparátčíkům. O čtvrtstoletí později - a zhruba jednu generaci dále - to ale na první pohled nedává smysl,“ píší.

Hospodářské noviny v komentáři uvádějí, že slovenská společnost Kisku potřebovala, protože dává zemi šanci na nový začátek. „Její blbá nálada dosáhla nebezpečných hranic loni na podzim, kdy se v Banskobystrickém kraji stal županem neonacista Marian Kotleba,“ píše deník. Slováci podle komentátora dali prostřednictvím volby prezidenta stopku politickému stylu, který přibližoval zemi „národně konzervativnímu režimu“ Viktora Orbána v Maďarsku. Kiska by mohl například v rámci pravomocí prezidenta obnovit důvěru občanů ve slovenské soudnictví, které deník označuje za jeden ze symbolů úpadku Ficovy éry.