Volby v Iráku se blíží, přípravu provází chaos a smrt

Bagdád - V Iráku oficiálně začala kampaň před dubnovými parlamentními volbami. Potíže se přípravě na volbu nové politické reprezentace nevyhýbají. Ústřední volební komise pět týdnů před volbami odstoupila na protest proti zasahování politiků a justice do její práce, pak ale vzali členové rozhodnutí zpět. Navrch země prochází nejsilnější vlnou násilí po sedmi letech, jen v tomto roce zemřelo přes 1 600 lidí.

Tiskárna v centru irácké metropole běží naplno, denně tu vytisknou 2,5 tisíce letáků a plakátů pro 70 kandidátů. „Pojedeme takhle až do 30. dubna, možná tedy budeme mít hotovo o trochu dřív, řekněme 20. dubna, protože kandidáti chtějí mít plakáty venku co nejdříve,“ tvrdí majitel tiskárny Kasim Al-Shammery.

Vyslanec OSN Nikolaj Mladenov místní správu povzbuzuje ke zdárné organizaci, i přes současné problémy Iráku podle něj hlasování ohroženo není. „Nejdůležitější úkol pro všechny je, aby hleděli kupředu a dali Iráčanům možnost si 30. dubna zvolit své další zástupce. Navzdory bezpečnostním problémům není žádný technický důvod volby odložit,“ konstatoval emisar.

Video Volby v Iráku se blíží, přípravu provází chaos a smrt
video

Volby v Iráku se blíží, přípravu provází chaos a smrt

Že přípravu voleb provází chaos, ale jasně ukazuje rezignace celé ústřední volební komise minulý týden. Ta se odstoupením postavila proti opačným verdiktům soudu a parlamentu. Zatímco soud totiž rozhodl o vyloučení některých kandidátů, parlament přišel s protichůdným stanoviskem. Nakonec ale komise od svého kroku ustoupila zpět.

V současném Iráku se odehrávají nejhorší násilnosti od roku 2007, při přestřelkách a pumových útocích už letos zahynulo přes 1 600 lidí. Za celý minulý rok si násilí v zemi vyžádalo skoro 9 tisíc obětí. S politickou krizí otřásají zemí i sektářské střety. Sunnitskou menšinu podporuje proti šíitské vládě teroristická organizace al-Káida, která ovládá některé regiony země.