Gauguin a Bonnard se našli po 40 letech na Sicílii

Řím - Obraz francouzského postimpresionistického malíře Paula Gaugina, který byl v roce 1970 ukraden v Británii, se nakonec našel v Itálii - na kuchyňské zdi továrního dělníka, který žije v penzi na Sicílii. Hodnota olejového plátna se odhaduje na deset až 30 milionů eur (275 milionů až 825 milionů Kč).

Video Sicilská policie našla dva dávno ukradené obrazy
video

Sicilská policie našla dva dávno ukradené obrazy

Ital si Gauginův obraz s „věnováním hraběnce N“ a datem 1889 pořídil během dražby v roce 1975 za pouhých 45 000 lir, tedy za pár stovek korun. Spolu s ním si koupil i pravý obraz dalšího francouzského avantgardního výtvarníka z 19. století Pierra Bonnarda, který byl rovněž dlouho pohřešován. „Obě tato mistrovská díla prošla jedinečným a nepředstavitelným osudem,“ řekl italský ministr kultury Dario Franceschini.

Oba obrazy někdo uloupil z jednoho domu v Londýně. Našly se pak ve vlaku na severu italského Turína, kde je zřejmě nechal napospas osudu pašerák, který chtěl uniknout policejní kontrole. Pracovníci železnice plátna uložili do skladu ztrát a nálezů. Později je železniční správa dala do aukce, když se po stanovené lhůtě o ně nikdo nepřihlásil. Aniž by kdokoli znal jejich pravou hodnotu, nakonec si je koupil anonymní zájemce.

Velitel policie Mariano Mossa:

„Ty obrazy koupil v aukci, kterou organizovaly turínské dráhy. Prodávaly věci, které lidé zapomněli ve vlaku. Ty obrazy zřejmě někdo nechal ve vlaku z Paříže do Turína. Ti, kdo je našli, netušili, o jak cenné předměty jde, dali je do úschovy, a když se nikdo nepřihlásil, do aukce. V ní je koupil dělník, který miloval umění.“


Muž nyní řekl policii, že si koupil obrazy, protože miluje umění. Nejprve je měl pověšené v kuchyni v Turíně a pak si je odvezl i na Sicílii, kam se na důchod odstěhoval. Policii na stopu přivedli odborníci zkoumající obrazy pro důchodcova syna, který chtěl zjistit jejich skutečnou hodnotu, když podobná díla slavných mistrů zahlédl v katalogu.