Miliardová Indie se vrhá do voleb. Favorit Módí slibuje oživení ekonomiky

Dillí - V Indii začaly všeobecné parlamentní volby, které se budou kvůli komplikované organizaci konat v devíti etapách až do poloviny května. Svůj názor na budoucnost země může vyjádřit 814 milionů oprávněných voličů - a tomu odpovídá i počet kandidujících stran a hnutí, konkrétně 370.  Podle předvolebních odhadů mají největší šanci na úspěch pravděpodobně opoziční hinduističtí nacionalisté v čele s Naréndrou Módím. Ten v předvolební kampani sliboval především ekonomické oživení země.

Video Jak se dělají miliardové volby
video

Jak se dělají miliardové volby

Volby proti sobě postavily dva hlavní kandidáty na premiéra. Na jedné straně stojí Módí, syn majitele stánku s čajem ze západoindického státu Gudžarát. Proti němu stojí absolvent Harvardu a Cambridge Ráhul Gándhí, potomek mocné dynastie Nehrú-Gándhí, která dominovala indické politice po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.

Po dvou obdobích koaliční vlády vedené Gándhího levicovým Indickým národním Kongresem se všeobecně předpokládá, že po letošních volbách bude mít nejpočetnější zastoupení v parlamentu Módího Indická lidová strana.

V největší demokratické zemi světa může hlasovat 814,5 milionu oprávněných voličů od odlehlých himálajských oblastí na severu až po indický tropický jih. Jejich počet je o 100 milionů vyšší než při posledních volbách v roce 2009. Připraveno je téměř milionů volebních místností.

  • Miroslav Stašek, velvyslanec ČR v Indii: „Rozdělení voleb na devět etap je nezbytnost. Logisticky by se to nedalo zvládnout. Bezpečnostní jednotky i pozorovatelé se musí přesouvat podle toho, jak se budou volby přesouvat v jednotlivých oblastech.“

Zájem o hlasování je zatím obrovský. Nekonečné fronty se na řadě míst tvořily brzo ráno a zůstaly i po oficiálním zavřením místností. Podle komentátorů je jednoduše o důkaz, že lidé chtějí změnu. Realita jim dává za pravdu - třetina současných poslanců má totiž kriminální škraloup, u poloviny z nich jde přitom o závažné trestné činy včetně vražd.

Nejmasovější volby světa s sebou přitom přinášejí také obrovskou příležitost pro korupci. Možné zneužití hlasů a další podvody má ztížit například nesmyvatelný inkoust, kterého je připraveno na 22 tisíc litrů. Fialové razítko dostane každý, kdo odvolí. Na kůži pak dočasný cejch zčerná a vydrží až měsíc, aby nikdo nemohl volit dvakrát.