„Nakažlivý“ příklad Lotyšska: Ruskou televizi na svém území vypne i Litva

Vilnius – S platností od úterka zakázala Litva na tři měsíce na svém území šíření signálu ruské státní televize RTR. Důvodem jsou neobjektivní informace, které údajně kanál šíří o situaci na Ukrajině. Litva tak následovala příkladu sousedního Lotyšska z minulého týdne, podle něhož RTR otevřeně schvalovala vojenskou agresi vůči suverénnímu státu, tedy ruskou okupaci ukrajinského Krymu.

Vilniuský soud svým rozhodnutím vyhověl žádosti litevského televizního operátora. Dospěl k závěru, že informace televize RTR o situaci na Krymu jsou jednostranné a tendenční a podněcují národnostní nesnášenlivost a militaristické nálady. Výměnou za ruský zpravodajský kanál se bude na daném kmitočtu vysílat program s ruskou filmovou produkcí. Tříměsíční zákaz platí i v Lotyšsku.

/*json*/{"map":{"lat":54.68694764063002,"lng":25.21490221414047,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Rusko proti rozhodnutí lotyšských úřadů protestovalo a stejná reakce přišla z Moskvy i dnes na výrok vilniuského soudu. „Špatný příklad Lotyšska je nakažlivý,“ prohlásil představitel ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov. Vilnius podle něj popírá mezinárodně uznávané normy chování a porušuje zásadu volného šíření informací.