Jihoafrická justice stáhla obvinění proti Krejčířově manželce

Pretoria - U soudu v jihoafrické metropoli Pretorii dnes stáhli obvinění proti Kateřině Krejčířové, manželce vězněného českého podnikatele Radovana Krejčíře. Krejčířová byla společně se synem Denisem viněna z držení kradeného auta. Kvůli nedostatečným důkazům vrátila prokuratura případ policii k dalšímu šetření.

Krejčířová byla zatčena v únoru u soudu, kde se řešila žádost jejího muže o propuštění na kauci. Později policie zadržela také Denise. Oba pak propustila výměnou za slib, že se dostaví k soudnímu řízení.

Obvinění proti ní a Denisovi bylo založeno na tvrzení, že se v rodinné nemovitosti na řece Vaal našlo auto, které bylo koupeno s falešnými dokumenty. Všechen majetek českého podnikatele v Jihoafrické republice je psán na jeho manželku.

Prokuratura podle svého mluvčího Nathi Mncubeho případ prověřila a dospěla k rozhodnutí, že „kauzu nelze stavět na informaci z účtenky“. Vrátila proto případ k dalšímu šetření. „Jestliže najdou další důkazy, mohou nám to postoupit znovu a my rozhodneme, jak postupovat dále,“ řekl Mncube.

Právnička Krejčířové při předchozích stáních opakovala, že jestliže je případ neustále od soudu vracen k dalšímu šetření, znamená to, že policie jednala unáhleně a zatýkala předčasně. Zatímco při zatýkání jeden z právníků řekl, že důvodem je to, že se v rodinné nemovitosti našlo kradené auto, při procesu se hovořilo o tom, že Krejčířová se synem koupili auto na falešné doklady.

Jihoafrický finanční úřad loni zablokoval majetek Krejčířových kvůli vyšetřování mnohamilionových daňových podvodů, kterých se Čech údajně dopustil. Krejčíř, o jehož vydání do vlasti usiluje česká justice, byl v JAR zatčen loni v listopadu a se šesti údajnými komplici čelí obviněním z pokusu o vraždu a z únosu. Tisk v Jihoafrické republice Krejčíře spojuje s řadou dalších zločinů, včetně asi desítky vražd.