František se sešel s bývalými sexuálními otrokyněmi

Vatikán - Papež František se dnes ve Vatikánu setkal se čtyřmi bývalými sexuálními otrokyněmi. Vyslechl si vyprávění o jejich osudech a povzbudil je, aby se pokusily překonat svoji traumatickou zkušenost. Během setkání František odsoudil obchodování s lidmi jako zločin proti lidskosti.

Bývalé prostitutky byly údajně z Maďarska, Argentiny a Chile. Podle zahraničních médií byla jedna z nich Češka. Anglická mutace Rádia Vatikán ale hovoří o ženě z Československa a agentura AFP napsala, že jde o Slovenku.

„Obchod s lidmi je ranou na těle současného lidstva, ranou na Kristově těle. Je to zločin proti lidskosti,“ prohlásil papež podle české mutace serveru Rádia Vatikán před účastníky v pořadí už druhého sympozia o boji proti obchodu s lidmi.

„Jestliže jsme se zde sešli, abychom spojili své síly, znamená to, že si přejeme doprovázet a posilovat strategie a profesionální přístup evangelijním soucitem a blízkostí k mužům a ženám, kteří jsou oběťmi tohoto zločinu,“ citoval Františka vatikánský rozhlas.

Sympozia se účastní jak představitelé policie, tak humanitární pracovníci z více než 20 zemí. Úkoly každé z těchto zaangažovaných skupin jsou podle papeže různé. První používá tvrdé nástroje legislativy, druhá má obětem zločinu nabídnout přijetí a lidskou vřelost. Jde o přístupy, které se vzájemně doplňují a jejich spolupráce je velmi důležitá, zdůraznil dále František.

Papež František v Domě svaté Marty
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Vandeville Eric

Hlavním cílem vatikánského sympozia je posílit mezinárodní spolupráci v boji s touto formou organizovaného zločinu. Šéfové policií, kteří se konference zúčastnili, založili takzvanou skupinu svaté Marty, na počest místa trvalého pobytu papeže. Skupina se má scházet pravidelně s představiteli církve v rámci spolupráce proti tomuto druhu zločinu. „Naše strategie musí fungovat napříč všemi hranicemi, jazyky, kulturami a náboženskými vírami,“ řekl k tomu generální tajemník Interpolu Ronald Noble. „'Obchodníci' se nestarají o tyto rozdíly, naopak z nich celá léta těží,“ dodal. 

„Pokud jde o obchodníky s bílým masem, to jsou skuteční zločinci. Můžeme jistě říct, že takto se s člověkem nenakládá, ale naše práce má své limity. Musí zasáhnout občanské autority a pořádkové síly,“ řekl na fóru podle Rádia Vatikán nigerijský kardinál John Onaiyekan. 

Šéf italské policie Alessandro Pansa podotkl, že prvotním cílem bezpečnostních složek je zachraňovat lidské životy. „V boji s obchodem existuje koordinace, jde o boj proti formě organizovaného zločinu, který je zdrojem vůbec největšího nelegálního obohacovaní na světě. Proto se v něm angažují všechny země,“ upozornil. Spolupráce ale prý vázne v péči o oběti sexuálního otroctví.