V nizozemských věznicích je víc zaměstnanců než vězňů

Amsterodam - Nizozemská vláda čelí nezvyklé krizi v podobě nízkého počtu vězňů. V místních žalářích je nyní poprvé v historii země větší počet dozorců a dalšího personálu než vězňů.

V zemi, kde žije 17 milionů lidí, bylo v roce 2008 kolem 15 000 vězňů. Minulý měsíc jich bylo již jen 9 710, zatímco dozorců a dalších zaměstnanců věznic je 9 914. Navíc uvedený počet nyní žalářovaných zahrnuje 650 belgických zločinců, které ministerstvo pomáhá dočasně věznit na základě dohody s belgickou vládou.

Ministerstvo spravedlnosti připravuje zrušení některých věznic v Nizozemsku a chce snížit počet jejich zaměstnanců o 3 500. Poukazuje na to, že například ve Spojených státech je jeden dozorce na pět vězňů.

Nizozemská média se ale nedomnívají, že by za výrazným snížením počtu vězňů bylo stejně významné snížení zločinnosti; tvrdí spíše, že zákon a justice jsou ke zločincům příliš tolerantní. Odsouzení dostávají v posledních letech často nízké tresty a bývají propuštěni po odpykání dvou třetin trestu. Mnoho obyvatel Nizozemska tuto praxi kritizuje.

  • Podle webu české vězeňské služby bylo k 9. dubnu v českých věznicích 17 247 osob, což představuje naplněnost vězeňských zařízení bezmála z 84 procent. Podle stejného zdroje se loni v květnu staralo o vězně v 35 věznicích v ČR 11 000 zaměstnanců.