Rok od výbuchu továrny ve Westu: Příčina zůstává záhadou

West – V texaském Westu žije početná česká komunita. Město si teď připomíná rok od výbuchu továrny na hnojiva. Exploze o síle malého zemětřesení tehdy zabila 15 lidí. Většinou šlo o hasiče. Další stovky obyvatel výbuch zranil. Dodnes se přesně neví, co havárii způsobilo. Ve Spojených státech si kvůli tragédii začali víc všímat toho, jaké nebezpečí může u podobných podniků hrozit.

Video Před rokem zabíjela exploze v texaském Westu
video

Před rokem zabíjela exploze v texaském Westu

Třítisícové městečko West v Texasu si před rokem prošlo tragédií. Každý tu má nebo zná někoho, koho výbuch zabil nebo zranil. Ve Westu shodou náhod žije i český konzul Raymond Snokhous. Sám ztratil dva bratrance. „Znal jsem tyto mladé chlapce, byli to dobří mladí muži,“ podotkl konzul. Snokhous bojoval v korejské válce, exploze továrny ale tuto zkušenost přebila. „Byla to pro mě asi nejhorší zkušenost v životě,“ prohlásil.

West doslova vstal z popela. Za rok vzniklo nebo dostalo razítko k výstavbě 70 nových domů, dalších 140 se opravuje. Připravuje se i sokolovna, na níž přispělo Česko. Úplná obnova ale neskončí dřív, než se děti vrátí do školy.

West vzpomíná na tragický výbuch
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rod Aydelotte

Jizvy na tváři mizí rychle, těm na duši to bude trvat déle. „Soustředíme se hlavně na dlouhodobé potřeby, z čehož většinu tvoří výstavba (nových domů), ale jak už jste zmínil, budeme muset řešit dlouhodobé zdravotní potřeby i ty, které se týkají duševního zdraví,“ konstatovala Suzanne Hacková z Centra pro dlouhodobou obnovu Westu.

Hasiči často netušili, co mají v sousedství – to se teď mění po celé zemi. „Byl to budíček pro celé Spojené státy – musíme si uvědomit, že je důležité zjistit, co máme za svým dvorem,“ poznamenal starosta města Tommy Muska. West si už svou porci neštěstí vybral. Po roce je mu zase do zpěvu.