Skupinu šerpů smetla na Everestu lavina – 12 mrtvých

Káthmándú – Nejméně dvanácti horským průvodcům se stala výprava na nejvyšší horu světa osudnou – smetla je lavina. Zřejmě jde o největší počet mrtvých v historii expedic na Everest. Dalších pět nepálských šerpů se pohřešuje. Lavina zabíjela na Mount Everestu ráno. Několik šerpů našli záchranáři zraněných.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Nils Volkmer / CHROMORANGE

Příval sněhu zaskočil pár hodin po půlnoci skupinu horolezců  v „popcornovém poli“ nad základním táborem expedic. Ten se nachází ve výšece 5800 metrů. Skupina chtěla připravit lana pro lezce, kteří měli pokračovat na Everest. Na pomoc vyrazili šerpům horolezci ze základního tábora a tři vrtulníky z hlavního města Káthmándú.

Nepálská vláda nedávno sdělila, že hodlá omezit počet horolezců u vrcholku Mount Everestu. Za krátkých okamžiků dobrého počasí totiž bývá přeplněný lidmi. To podle úřadů zpomaluje případné záchranné práce. Právě nyní je na svahu velký ruch, protože vrcholí jarní sezona, která trvá od března do května.

Od roku 1953, kdy na vrcholu nejvyšší hory světa stanul Edmund Hillary se šerpou Tenzingem Norkejem, vystoupilo na Mount Everest přes 4 000 horolezců. O život tam přišlo téměř 250 lidí. Dnešní lavina zavalila cestu, kterou si vybrali právě Hillary a Norkej.

Video Horolezec Sulovský: Trasu určují místní
video

Horolezec Sulovský: Trasu určují místní

/*json*/{"map":{"lat":27.9898540389,"lng":86.9164466858,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/