Sobotka jednal s francouzským premiérem - jako první host z ciziny

Paříž – Jako prvního zahraničního hosta ve funkci francouzského premiéra přijal dnes Manuel Valls svého českého kolegu Bohuslava Sobotku. V duchu své čtvrteční schůzky s prezidentem Francoisem Hollandem přijel český ministerský předseda ujistit evropské partnery, že politika České republiky vůči EU se změnila a že ČR bude mít zájem podílet se na budoucnosti Unie.

Video Premiér Sobotka ukončil dvoudenní cestu do Francie
video

Premiér Sobotka ukončil dvoudenní cestu do Francie

Premiér Sobotka ukončil dvoudenní cestu do Francie

16:30 18.4.

Sobotka u Vallse: Česká politika vůči EU se změnila

Oba politici se shodli na zintenzivnění vzájemných vztahů na bázi dohody o strategickém partnerství z roku 2008; ta se naplňuje na základě akčního plánu. „Poslední akční plán, který byl podepsán, vypršel v letošním roce a já bych byl velmi rád, kdybychom ještě letos během léta byli schopni podepsat nový,“ řekl Sobotka. Plán podle něj zahrne například spolupráci mezi městy a obcemi, setkávání mladých z obou zemí nebo oblast školství, vědy a inovací.

Sobotka předsedu francouzské vlády pozval do Prahy, kam by Valls mohl zavítat ještě letos. „Když jsme zjišťovali, kdy byl naposledy oficiálně francouzský premiér v Praze, tak jsme zjistili, že to byl Lionel Jospin a bylo to v roce 1998,“ podotkl Sobotka. Dobrou příležitost k posílení vztahů obou zemí vidí i v připravovaných návštěvách prezidenta Miloše Zemana, který se v červnu zúčastní připomínky 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii a v září by měl zavítat do Paříže.

Vedle vzájemných vztahů a unijní problematiky jednali oba politici také o ekonomice a energetické bezpečnosti. Sobotka dnes svou návštěvu Francie ukončil.

Valls oficiálně převzal premiérskou funkci od Jeana-Marka Ayraulta 1. dubna. Změna nastala po porážce vládních socialistů v obecních volbách. Prezident Hollande označil výsledky voleb za jasný vzkaz od voličů, že dosavadní socialistický kabinet nezajistil dost rychlé změny. Výběrem Vallse do něj vkládá naděje na větší razanci.