Půlstoletí americké legendy: Ford Mustang slaví kulatiny

New York – Před 50 lety se zrodila legenda, která beze zbytku ztělesňuje pojem „americké auto“: 17. dubna 1964 se v New Yorku představil veřejnosti Ford Mustang se třemi stovkami splašených koní pod kapotou. Jen v USA se za padesát let prodalo téměř čtyři a půl milionu těchto krasavců a Ford k padesátiletému výročí svého nejslavnějšího vozu vyrobil bezmála dva tisíce kusů ve speciální edici.

Video Legendární Ford Mustang slaví padesátku
video

Legendární Ford Mustang slaví padesátku

Výroba vozu začala 9. března 1964 v michiganském Dearbornu. Název byl vybrán podle stíhačky North American P-51 Mustang a šlo o nejúspěšnější ford od Modelu A. Za dva roky se prodalo půl milionu vozů s dlouhou přední kapotou a krátkou zádí. Zrodila se tak nová třída vozidel, takzvané pony cars. Mustangem se inspiroval například Chevrolet Camaro nebo AMC Javelin.

V letech 1967–1969 sjížděla z Fordových výrobních pásů vrcholná verze Shelby Mustang GT 500. Loni v prosinci představila automobilka už šestou generaci mustangů - první, která se bude prodávat po celém světě; design té páté se vyráběl v letech 2005 až do letoška a vracel se ke stylu 60. let.

Ford Mustang beze zbytku ztělesňuje pojem „americké auto“: Je přitažlivý a spolehlivý. „V tomhle autě prostě vždycky vypadáte skvěle. Pokaždé, když někde zastavíte, vidíte lidi, jak se usmívají. Řídit ho je potěšení, je to radost, je to úžasné,“ říká jeden z mnoha mustangových nadšenců Chris Johnson, který o toho svého s láskou pečuje už od roku 1978. „Když jsem byl malý a začali je prodávat, byla to velká událost. Všichni o mustanzích mluvili,“ dodává další příznivec této značky Jorge Alesso.

V této ikoně amerického automobilového průmyslu se proháněly i další celebrity - Bill Clinton, Jim Morrison nebo Eminem. Plechový svalovec si zahrál i v leckterém hollywoodském trháku, ať už to je Rychle a zběsile, bondovka Goldfinger, 60 sekundMuž a žena, česká komedie Jáchyme, hoď ho do stroje a především slavná automobilová honička v Bullittově případu se Stevem McQueenem.

První reklama na Ford Mustang:

Automobilová honička ve filmu Bullittův případ: