Chtěl jsem jen prolomit tabu, brání Snowden svůj TV dotaz Putinovi

Londýn – Snaha upozornit v živém přenosu na vážné téma, nebo jen laciné přiživování propagandy? Pozornost světa během čtvrteční několikahodinové debaty Vladimira Putina pro sebe „ukradl“ jeden z řady tazatelů – kontroverzní Američan Edward Snowden. Zajímala ho otázka, zda Rusko masivně odposlouchává své občany. Zahraniční hlasy se nemohou shodnout na tom, co svým vystoupením v nekriticky laděném pořadu vlastně sledoval. Podle některých totiž posloužil jen jako efektní nástroj k přiživení Putinovy image. Sám Snowden tvrdí, že chtěl pouze oficiální odpověď.

Video Snowden podle kritiků přijal Putinovu hru na demokracii
video

Snowden podle kritiků přijal Putinovu hru na demokracii

Snowden podle kritiků přijal Putinovu hru na demokracii

Horizont 18.4.2014

Sledujete občany stejně jako NSA? ptal se Snowden Putina

Snowden, jemuž Rusko poskytlo azyl, se prostřednictvím videopřenosu Putina dotázal, zda Rusko sleduje, shromažduje a vyhodnocuje data o komunikaci milionů svých občanů, jako to dělaly Spojené státy. To Putin popřel a odlehčeně dodal, že minulost obou je symbolicky spojena s tajnými službami.

V článku zveřejněném v listu The Guardian Snowden řekl, že je překvapen kritikou, která se na jeho hlavu kvůli dotazu snesla. „Ptal jsem se ruského prezidenta přímo v televizi, abych dostal oficiální odpověď, ne abych ho rehabilitoval,“ napsal Snowden v článku pro britský list.

Snowden také prý chtěl využít „vzácné příležitosti k prolomení tabu“ před publikem, které je navyklé na státem řízená média. „Kromě toho jsem doufal, že Putinova odpověď - jakkoli vyzní - otevře před seriózními novináři a občanskou společností možnost pokračovat v diskusi,“ dodal Snowden. Kritici Snowdenovi vytkli, že se stal loutkou Kremlu a že pro ruského prezidenta dělá propagandu. Například bývalý americký velvyslanec v Moskvě Michael McFaul Snowdenův dotaz označil za „idiotský“ a „trapný“. 

Snowden loni mezinárodním médiím předal informace o rozsáhlém sledovacím programu americké tajné služby NSA, pomocí kterého USA monitorovaly data o komunikaci stovek milionů lidí po celém světě. Podle Snowdenových informací byli mezi nimi i přední světoví státníci, mimo jiné údajně německá kancléřka Angela Merkelová. Tato odhalení vedla k vážnému narušení důvěry mezi spojenci a USA. Snowden se kvůli hrozbě mnohaletého žaláře ve vlasti uchýlil do Ruska, kde loni v létě dostal roční azyl.