U Slavjansku umírali separatisté, Pravý sektor obvinil ruské síly

Kyjev/Moskva – Při útoku neznámých ozbrojenců na kontrolní stanoviště proruských separatistů u ukrajinského města Slavjansk zemřelo pět lidí. Oznámila to ruská státní televize Rossija 24. Kyjev hovoří o třech mrtvých a třech zraněných. Vůdce separatistů znovu požádal Putina o zásah nebo aspoň o zbraně. Vyhlásil také noční zákaz vycházení. Podle Ruska není ukrajinská vláda ochotná dodržovat dohodu z Ženevy. Podle ní by měly být odzbrojeny všechny ilegálně ozbrojené skupiny v zemi – včetně pravicových radikálů. Pravý sektor ale odpovědnost za incident odmítl – obviňuje z něj ruské speciální síly.

Podle ruské televize zemřeli tři proruští separatisté, kteří v současnosti východoukrajinský Slavjansk kontrolují. Dva mrtví jsou členové skupiny útočníků. Ke stanovišti na severu města údajně přijelo několik automobilů, ze kterých útočníci začali střílet. „Ti lidé vyskákali z jeepů a začali na všechny střílet. Házeli také ochromující granáty. Naši lidé se okamžitě rozutekli na všechny strany, dokud někdo nezařval – všichni k zemi! Odstřelovač pak střílel po těch, kteří se snažili utéct směrem do města. Kdokoliv se pohnul, schytal okamžitě kulku,“ tvrdí jeden z neozbrojených aktivistů pracujících na stanovišti. Kromě pěti obětí se údajně další muž nachází s těžkými zraněními v nemocnici.

Podle ukrajinského ministerstva jsou mrtví dva místní obyvatelé, kteří na kontrolním stanovišti měli hlídku, totožnost třetí osoby nebyla známa. Neznámí ozbrojenci prý po střelbě nasedli do dvou aut a odjeli směrem do oblasti Charkova. Raněné a mrtvé si údajně vzali s sebou.

Vůdce proruských radikálů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov v reakci na střet zopakoval svou žádost ruskému prezidentovi, aby vzbouřencům na východě Ukrajiny pomohl. Vladimira Putina požádal, aby do města poslal mírové jednotky. Několik hodin po svém prvním prohlášení Ponomarjov chtěl aspoň zbraně. „Prozatím Rusko na tuto výzvu (k vyslání sil) neodpovědělo,“ poznamenal. „Jestliže nemůžete vyslat síly k udržení míru, pošlete nám zbraně,“ dodal. „Potřebujeme zbraně, nemáme jich dost,“ řekl dále. Poukázal přitom na to, že „oni (ukrajinská armáda) mají letectvo a obrněná vozidla“. Rovněž oznámil, že od půlnoci do šesti hodin ráno je zakázáno vycházet na ulici.

Separatisté ukazují na Pravý sektor, ten ukazuje na Rusko

Identita útočníků zůstává záhadou. Separatisté ale svalují vinu na radikály z ukrajinského pravicového hnutí Pravý sektor. Podle ruské televize údajně proruští ozbrojenci zajistili dva automobily, ve kterých našli symboliku Pravého sektoru a zbraně, které nejsou ve výzbroji ukrajinské armády, například dýmovnice a přístroje pro noční vidění americké výroby.

Video Útok ozbrojenců u Slavjansku nepřežilo několik separatistů
video

Útok ozbrojenců u Slavjansku nepřežilo několik separatistů

Útok ozbrojenců u Slavjansku nepřežilo několik separatistů

zpr: 12:00, 20.4.2014

Události: Porušení křehkého příměří na Ukrajině

Ruské ministerstvo zahraničí je prý incidentem pobouřeno. Ve svém prohlášení uvedlo, že „nevinní civilisté byli zabiti během útoku ozbrojenci z Pravého sektoru“. Útok prý svědčí o tom, že Kyjev nemá dostatek vůle, aby militanty odzbrojil. Navíc je podle ruské diplomacie překvapující, že k němu došlo nedlouho poté, co se Rusko, EU, USA a Ukrajina ve čtvrtek v Ženevě dohodly na zastavení násilí a uklidnění situace v zemi. „Rusko trvá na přísném plnění závazků, které pro Ukrajinu vyplynuly a které mají vést ke zmírnění napětí na jihovýchodě Ukrajiny,“ uvedlo ministerstvo.
  
Ukrajinský Pravý sektor veškerá obvinění odmítá. „Jde o bezbožnou provokaci z Ruska. Bezbožnou, protože k ní došlo o svaté noci pro křesťany, o velikonoční noci. Bylo to jasně provedeno ruskými speciálními jednotkami,“ sdělil Reuters mluvčí hnutí Artem Skoropadskij.

Ke slovní přestřelce došlo mezi patriarchy pravoslavných církví

Kirill, ruský patriarcha: „(Bože) zastav úmysly těch, kteří by politickým způsobem a silou chtěli rozervat svatou Rus.“

Kyjevský patriarcha prohlásil, že Rusko je jako nepřítel ukrajinského lidu, odsouzeno k nezdaru. „Rusko nám vzalo Krym, doufám, že jen dočasně, a v agresi pokračuje ve východní části Ukrajiny,“ konstatoval Filaret.


Ozbrojení separatisté obsadili v uplynulých dnech v Doněcké oblasti vládní a policejní úřady v asi deseti městech a odmítají je opustit. Kladou si různé požadavky, od konání referenda, která by dalo regionu větší autonomii, až po odstoupení nynější kyjevské vlády. Vláda na začátku týdne oznámila zahájení vojenské operace, jejímž cílem je ozbrojence zastavit, během Velikonoc ji ale přerušila.

Ve Slavjansku došlo k protiromským pogromům

Včera uvedla místní média, že Slavjanskem se šíří protiromské pogromy. Ozbrojenci se samopaly se vloupávají do obydlí Romů, bijí je a okrádají. Napadeny prý byly i ženy a děti. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk takové chování odsoudil, vyzval úřady, aby události prošetřily.

Milice údajně rabují na pokyn samozvaného vůdce Vjačeslava Ponomarjova. „Ukrajinskou armádu a bezpečnost vyzývám, aby našly tyto grázly a pohnaly je k odpovědnosti,“ reagoval premiér Jaceňuk.