Mexiko se velkolepě rozloučilo se spisovatelem Márquezem

Mexiko – Mexiko si naposledy připomnělo spisovatele Gabriela Garcíu Márqueze, který zemřel ve čtvrtek ve věku 87 let. Veřejná pietní ceremonie, které se zúčastnily tisíce čtenářů včetně prezidentů Mexika a Kolumbie, se uskutečnila v impozantní budově Paláce krásného umění. Márquez je považován za jednoho z největších španělsky píšících autorů všech dob.

Červenou urnu na černém piedestalu - Márquezovy ostatky byly zpopelněny ještě v den jeho smrti během soukromého obřadu - obklopovaly spisovatelovy oblíbené žluté růže, smyčcový kvartet hrál skladby maďarského skladatele Bély Bartóka, kterým Márquez dával z vážné hudby přednost. Zástup Marquézových obdivovatelů dosahoval kilometrové délky. 

Poslední poctu slavnému umělcovi v mexické metropoli vzdali i mexický prezident Enrique Peňa Nieto a kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. „Opustil nás veliký, skutečně veliký muž. Ale jeho dílo zůstává s námi,“ prohlásil Peňa Nieto, zatímco jeho kolega hovořil o „věčné slávě“ krajana, který ve svém díle vystihl podstatu jihoamerického bytí. Pro jednoho byl Márquez „největším latinoamerickým romanopiscem všech dob“, pro druhého „největším Kolumbijcem všech dob“.

Enrique Peňa Nieto na pietní ceremonii
Zdroj: ČT24

Na autora románu Sto roků samoty vzpomínali taky lidé ve spisovatelově rodném městě Aracataca. „Všude je cítit nostalgie a bolest, jeho smrt zasáhla nejen naše město, ale celou zemi a celou Latinskou Ameriku. Jak vidíte, truchlí i nebesa. Lidé oplakávají našeho spisovatele a jsou smutní,“ uvedl jeden z obyvatel Aracatacy.

Mexiko byla spisovatelova druhá vlast

Gabriel García Márquez, zvaný svými fanoušky krátce Gabo, sice nikdy neměl mexické občanství, ale Mexiko považoval za svou druhou vlast: oženil se tu, měl tu rodinu, dům a přátele. První velký literární úspěch mu v roce 1967 přinesl román Sto roků samoty, kterého se mezitím prodalo více než 30 milionů výtisků. Slavné jsou i jeho další knihy Láska za časů cholery, Kronika ohlášené smrti, Podzim patriarchy či Generál ve svém labyrintu. Nobelovu cenu obdržel v roce 1982. 

Poslední poctu „největšímu Kolumbijci všech dob“ se chystá vzdát i rodná země. Zatímco mexický obřad si podle Márquezova životopisce Geralda Martina držel světský charakter, v Bogotě se má ceremonie odehrávat v katedrále, kde symfonický orchestr zahraje Mozartovo Requiem. Na středu je naplánované celostátní čtení z Márquezova díla ve více než tisícovce veřejných knihoven, parků a gymnázií - a tento maraton zahájí prezident země.  

Video S Márquezem se loučili prezidenti Mexika a Kolumbie
video

S Márquezem se loučili prezidenti Mexika a Kolumbie