Zlodějská turistika: Rumuni pořádají speciální „výlety“ do Dánska

Kodaň - Lidé cestují z nejrůznějších důvodů – chtějí si odpočinout, poznávat jiné země nebo navštívit známé. A někteří si touží jednoduše nakrást. Zájezdy skupin zlodějů teď trápí dánskou policii. Přijíždějí sem hlavně z Rumunska. Krátké „výlety“ jim připravují jejich krajané v Dánsku. S přibývající kriminalitou roste i ostražitost vůči cizincům.

Video Neobvyklá turistika: Rumuni jezdí do Dánska krást
video

Neobvyklá turistika: Rumuni jezdí do Dánska krást

Na tenhle týden obyvatelé obce Gentofte severně od Kodaně hned tak nezapomenou. Devětasedmdesátiletá Lise Stillingová nebyla doma, když ji navštívili nezvaní hosté. „Vyházeli všechno ze šuplíků, převrátili dům vzhůru nohama,“ uvedla obyvatelka Gentofte.

Pas, počítač, šperky a rodinné památky byly pryč. Podobný osud ale čekal i další sousedy. „Znám tři okradené sousedy a dál v ulici další. Je jich hodně,“ konstatovala jiná obyvatelka obce Helle Juulová.

Vše je předem připravené, vystopovat zloděje dá policistům zabrat

Gangy, hlavně z Rumunska, přijíždějí na pečlivě připravené zájezdy. Speciální cestovku řídí místní krajané. „Připraví jim logistiku, zajistí auto, ubytování a zmapují několik snadných míst k vyloupení,“ podotkl policejní inspektor Karl Erik Agerbo. Pro dánskou policii to je nová výzva. Zloději se snaží stihnout co nejvíc návštěv zajímavých míst v co nejkratší době. Ničemu jinému se nevěnují, i proto je těžké je předem vystopovat.

Účastníky výletu, kteří navštívili Lise, se nakonec podařilo zadržet. Muži od 20 do 30 let chtěli do Rumunska poslat stovky suvenýrů. „Jsou to tablety, mobily, kamery a samozřejmě zlato, stříbro a šperky,“ prohlásil Agerbo.

Dánové jsou většinou k cizincům tolerantní, důchodkyně Lise se ale na ně začala dívat jinak. „Je to velmi špatné. Nemám nic proti cizincům, ale nelíbí se mi, že kradou,“ řekla okradená žena. Dánsko uznává, že přistěhovalci dávají státu víc, než od něj získávají. O turistiku a otevření pracovního trhu Evropské unie za hranici zákona ale nestojí.

/*json*/{"map":{"lat":55.74641814484513,"lng":12.551178782446296,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/