Národnost: „Cornwallská“, může si odteď psát půl milionu Britů

Londýn – Cornwallané získali v Británii nově status národnostní menšiny, která má obdobná práva jako Skotové, Velšané nebo Irové. Na zhruba 536 tisíc obyvatel Cornwallu se nyní vztahují práva vyplývající z Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin Rady Evropy. Londýn tak bude muset s Cornwallany konzultovat některá rozhodnutí.

„Cornwallané mají bohatou historii a vlastní identitu,“ vysvětlil hlavní tajemník britského ministerstva financí Danny Alexander během návštěvy hrabství Cornwall v jihozápadním cípu Anglie. Otázka národnostních menšin je v Británii zvlášť citlivá v době, kdy se Skotové chystají 18. září hlasovat v referendu o své nezávislosti.

„To je úžasný vývoj. Je to pro Cornwall den hrdosti,“ prohlásil Dick Cole, šéf cornwallské strany Mebyon Kernow, která usiluje o uznání národnostních práv Cornwallanů. Cornwall od roku 2002 těžil z uznání svého původního jazyka. Vicepremiér Nick Clegg v březnu oznámil uvolnění 120 tisíc liber (čtyři miliony korun) na podporu kornštiny, jíž však plynně hovoří jen pár stovek lidí.

/*json*/{"map":{"lat":50.19333472774069,"lng":-5.6420382963471445,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/