Obama míří do Jižní Koreje, sever varoval před dalším jaderným testem

Soul/Tokio - Americký prezident Barack Obama varoval KLDR před dalším jaderným testem. V rozhovoru pro jihokorejský list Čungang ilbo prohlásil, že pokud se k němu Pchjongjang odhodlá, bude čelit tvrdé mezinárodní odpovědi. Obama dnešním dnem zahajuje dvoudenní návštěvu Jižní Koreje.

Video Obama zamířil do Jižní Koreje
video

Obama zamířil do Jižní Koreje

„Pokud se KLDR chystá učinit tu chybu a provést další jaderný test, měla by očekávat tvrdou odpověď mezinárodního společenství,“ řekl Obama v rozhovoru s Čungang ilbo. Spojené státy a Jižní Korea v uplynulých dnech zaznamenaly zvýšenou aktivitu na severokorejské jaderné střelnici, což by mohlo nasvědčovat tomu, že se Pchjongjang chystá ke čtvrtému jadernému testu. 

KLDR zatím provedla tři jaderné zkoušky: v říjnu 2006, v květnu 2009 a naposledy v únoru 2013. Stalo se tak přes zákaz OSN a zostření mezinárodních sankcí po každém testu. Čtvrtým testem Severní Korea pohrozila na konci března. 

Při odletu z Japonska se Obamovi dostalo velké pochvaly z úst tamního premiéra Šinzó Abeho. Ten označil společnou dohodu nad bezpečnostními otázkami a přípravu obchodní dohody za „historický úspěch“. Před dnešním odletem Obamy na návštěvu Jižní Koreje vydaly USA a Japonsko prohlášení, ve kterém se shodly, že vzájemná obranná dohoda se týká i případného střetu s Čínou o sporné souostroví Senkaku/Tiao-jü ve Východočínském moři. Tokio s Washingtonem se zároveň zavázaly pokračovat v práci na uzavření obchodní dohody.

„Pro Japonsko a Spojené státy to bylo historické prohlášení,“ řekl Abe novinářům krátce poté, co Obama završil svou první státní návštěvu Japonska. Zmíněné prohlášení uvádí, že obě země odmítají prosazování územních nároků nátlakem a že vzájemná bezpečnostní dohoda se týká i sporných ostrovů, o které se Tokio pře s Pekingem.