Výpověď egyptského chlapce: Bití, elektrošoky a mučení vodou

Káhira - Už deset měsíců funguje Egypt bez svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Situace v zemi je dál napjatá a policie se mnohdy chová brutálně. Bojovníci za práva dětí nyní poukazují na to, že mučení ve věznicích zažívají i nezletilí. Islam Magdy může vyprávět. Bezproblémový student si prošel elektrošoky, bitím i pokusy o sexuální zneužití. Egyptské úřady přitom tvrdí, že o týrání dětí ve věznicích nic nevědí. Ministr vnitra považuje tato obvinění za protivládní propagandu.

Video Horizont ČT24 o mučení nezletilých v Egyptě
video

Horizont ČT24 o mučení nezletilých v Egyptě

O tom, co se mu stalo, se mladému Egypťanovi mluví těžko. V lednu se setkal v jednom z káhirských parků s přáteli. Bylo jich ale více než deset, což egyptské protidemonstrační zákony nedovolují bez speciálního schválení vlády. Bezproblémový student, syn univerzitního profesora, se tak rázem ocitl v něčem, co nemělo daleko do středověké mučírny. „Poté, co mě svlékli, pověsili mě za ruce na dveře cely, dávali mi elektrošoky a polévali mě vodou. Bili mě a pokoušeli se mě sexuálně zneužít,“ konstatoval Magdy.

Se svou rodinou se setkat nemohl. Magdy byl přesvědčený, že mučení nepřežije. Teprve po měsíci ho z vězení propustili. „Věděli, že mi desátého února bude šestnáct. Oslavili to tím, že mě bili,“ vzpomíná mladík.

Podle organizací pro práva dětí není Islamův případ ojedinělý a situace se každým dnem zhoršuje. Dokazují to i fotografie z policejních zásahů. „Děti tu nemají žádná práva,“ poznamenala Maha Maamounová z Lidové kampaně na ochranu dětí.

Policejní brutalita v Egyptě
Zdroj: ČT24

A další příklad. Mluvčí egyptské armády zveřejnil na své facebookové stránce fotografii chlapce s informací, že je obviněný z plánování bombového útoku. Na soukromí dítěte ani jeho práva nebral ohledy. „(Úřady) tak chrání sami sebe. Oni věří, že tihle lidé je ohrožují, a touží po pomstě,“ míní Maamounová.

V egyptských věznicích mohou být podle ochránců práv nezletilých stovky dětí, mnozí z nich čelí denně brutálnímu týrání. Pokud přežijí, traumata si často nechávají pro sebe – trápí se pocitem viny i strachem z úřadů.