
Horizont ČT24 o mučení nezletilých v Egyptě
O tom, co se mu stalo, se mladému Egypťanovi mluví těžko. V lednu se setkal v jednom z káhirských parků s přáteli. Bylo jich ale více než deset, což egyptské protidemonstrační zákony nedovolují bez speciálního schválení vlády. Bezproblémový student, syn univerzitního profesora, se tak rázem ocitl v něčem, co nemělo daleko do středověké mučírny. „Poté, co mě svlékli, pověsili mě za ruce na dveře cely, dávali mi elektrošoky a polévali mě vodou. Bili mě a pokoušeli se mě sexuálně zneužít,“ konstatoval Magdy.
Se svou rodinou se setkat nemohl. Magdy byl přesvědčený, že mučení nepřežije. Teprve po měsíci ho z vězení propustili. „Věděli, že mi desátého února bude šestnáct. Oslavili to tím, že mě bili,“ vzpomíná mladík.
Podle organizací pro práva dětí není Islamův případ ojedinělý a situace se každým dnem zhoršuje. Dokazují to i fotografie z policejních zásahů. „Děti tu nemají žádná práva,“ poznamenala Maha Maamounová z Lidové kampaně na ochranu dětí.
A další příklad. Mluvčí egyptské armády zveřejnil na své facebookové stránce fotografii chlapce s informací, že je obviněný z plánování bombového útoku. Na soukromí dítěte ani jeho práva nebral ohledy. „(Úřady) tak chrání sami sebe. Oni věří, že tihle lidé je ohrožují, a touží po pomstě,“ míní Maamounová.
V egyptských věznicích mohou být podle ochránců práv nezletilých stovky dětí, mnozí z nich čelí denně brutálnímu týrání. Pokud přežijí, traumata si často nechávají pro sebe – trápí se pocitem viny i strachem z úřadů.