Mladík chtěl zaútočit v den výročí masakru v Columbine

Washington - Americká policie ve čtvrtek obvinila sedmnáctiletého mladíka z plánování vraždy rodičů a sestry a následného masakru na střední škole ve městě Waseca v Minnesotě. Tu navštěvují stovují stovky studentů. Mladík oslavoval střelce ze školního masakru v Columbine z roku 1999.

Sedmnáctiletý John David LaDue si plány zapsal do svého deníku a shromažďoval materiál potřebný k výrobě bomby včetně střelného prachu, kuličkových ložisek, střelných zbraní a munice, uvedla místní policie. „Domníváme se, že LaDue se chystal útok provést v příštích několika týdnech,“ konstatoval kapitán wasecké policie Kris Markeson.

Mladíkův deník obsahoval odkazy na školní masakry včetně školy Columbine v Littletonu ve státě Colorado, kde dva studenti v roce 1999 zabili 13 lidí. LaDue oslavoval jednoho ze střelců a kritizoval chyby, jichž se útočníci podle něj během útoku dopustili.

LaDue se policii přiznal, že chtěl útok provést 20. dubna, v den 15. výročí masakru z Columbine, ale na ten den připadal Boží hod velikonoční.

Policie plán překazila, když ji kdosi v úterý v noci upozornil na podezřelou osobu s batohem. Podezřelý vešel do skladu ve Wasece a zavřel za sebou dveře. Ve skladišti a v domě rodiny mladíka policie našla součástky na výrobu bomby, zbraně, munici, připravená výbušná zařízení a dokumenty odhalující mladíkovy plány.

/*json*/{"map":{"lat":44.081362017795556,"lng":-93.50742594999997,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/