Kyjevská klika se po lokty topí v krvi – a Západ mlčí, stěžuje si Moskva

Moskva – Západ zavedl informační blokádu na „objektivní zprávy“ o tom, jak „ukrajinští katani“ prolévají krev nevinných lidí a armáda střílí po civilním obyvatelstvu. Prohlásilo to ruské ministerstvo zahraničí, které žádá, aby příslušné instituce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Rady Evropy okamžitě a objektivně zhodnotily situaci na Ukrajině. „O jaké svobodě slova a tisku je v takových podmínkách možné mluvit?“ ptá se ruská diplomacie.

Ruská propaganda se ve zpravodajství z Ukrajiny ocitla v izolaci, když verze Moskvy o vyostření sporu na východě Ukrajiny západní média ignorují nebo citují s odstupem a v uvozovkách. Cožpak ani v kruzích OBSE nikdo neví, že na Ukrajině teče krev a střílí se do nevinných lidí? ptá se Moskva.

Zprávy ruské státní televize či tiskové agentury hovoří o fašistických a nacistických pogromech řízených ukrajinskými ultranacionalisty. Podle agentury ITAR-TASS se „kyjevská klika“ svýma rukama po lokty topí v krvi a pokojné obyvatelstvo je nuceno vzít do ruky zbraň, aby ochránilo holé životy. Redakce ruských novin informují čtenáře o zahraničních reakcích příznivých Moskvě, domácí tisk šíří informace o solidaritě s bojujícími krajany na Ukrajině a bezvýhradné podpoře prezidenta Vladimira Putina.

Informace ukrajinských, ale i západních médií naproti tomu hovoří o operacích po zuby ozbrojených a dobře vycvičených proruských radikálů, kteří těžkými zbraněmi ostřelují ukrajinské vrtulníky a palebné posty při okupovaných městech hájí střelbou ze samopalů a granátometů. Jejich akce podle Kyjeva řídí agenti ruské vojenské rozvědky, kteří působili i na Krymu.

Video Na východě Ukrajiny chaos, Přerovský je doma
video

Na východě Ukrajiny chaos, Přerovský je doma

Na východě Ukrajiny chaos, Přerovský je doma

U 4.5.

Horizont 24 o eskalaci násilí na Ukrajině

Jaceňuk obvinil z nepokojů v Oděse Moskvu

Policie propouští zadržené demonstranty z Oděsy

Jako hrdiny vítal dav v Oděse osoby zadržené při pátečních násilnostech, které dnes začala policie postupně propouštět na svobodu. Před policejní stanicí, kterou od rána blokovala skupina proruských radikálů, došlo k několika šarvátkám, při nichž byli zraněni nejméně dva policisté a jeden demonstrant. Podle svědků se rozhořčený dav více než 2 000 lidí odhodlal k útoku na budovu, rozbil několik oken a pomocí náklaďáku prorazil vstupní vrata. Zabarikádovaná policie začala pak zadržované jednoho po druhém propouštět. Dnes propustila 67 lidí, tedy zhruba polovinu.

Oděsu, kde při pátečních nepokojích zahynulo 46 mladých lidí a 200 dalších bylo zraněno, dnes navštívil předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. Páteční tragédii označil za předem pečlivě připravenou „provokaci proti občanům, Oděse a celé Ukrajině“. Zdůraznil, že povinností policie bylo obětem na lidských životech zabránit. „Kdyby v Oděse bezpečnostní systém fungoval, všechny ty teroristy by bylo možné zneškodnit,“ konstatoval premiér.

Separatisté podle ruských médií znovu ovládli Slavjansk a Kramatorsk, ukrajinská armáda Slavjansk obklíčila

Ukrajinská armáda dnes odřízla východoukrajinský Slavjansk od spojení s Doněckem. Proruští separatisté, kteří město ovládají, potvrdili, že jsou zcela obklíčeni. Vojáci umístili zátarasy dva kilometry od města na hlavní silnici vedoucí do Doněcku, stojí u nich obrněné transportéry.

Ruská média dopoledne informovala, že vzbouřenci Slavjansk opět ovládli poté, co do něj pronikla ukrajinská armáda. Ve městě se už mezitím začaly tenčit zásoby potravin. Provozu stále překáží množství barikád; městská hromadná doprava se zastavila úplně.

Podobná je situace například v Kramatorsku, které údajně ukrajinská armáda ovládla v sobotu. Když ale rozstřílela barikády, které postavili proruští separatisté, opět její transportéry odjely. Vzbouřenci tak opět začali kontrolovat příjezdové cesty.

Situace na jihovýchodě země nadále zůstává nepřehledná. Proruští radikálové podle ruské státní televize Rossija 24 zastavili postup ukrajinské armády na severu Doněcké oblasti. Pod kontrolu vzbouřenců se údajně znovu dostaly také obce Kosťantynivka, Horlivka a Andrijivka. Ve městě Jenakijevo severovýchodně od Doněcka skupina proruských radikálů obsadila hutní závod, který patří nejbohatšímu Ukrajinci Rinatu Achmetovovi. Ukrajinská média se o protiofenzívě separatistů nezmiňují.

Ukrajinské ozbrojené síly a jednotky Národní gardy od pátku s pomocí tanků, bojových vrtulníků a obrněných transportérů zaútočily na postavení separatistů ve městech a obcích na severu Doněcké oblasti.

Moskva podle Kyjeva výrazně posiluje vojenské síly na Krymu. Nebe nad připojeným poloostrovem zaplnily desítky stíhaček, na sevastopolském letišti prý už taky přistálo několik bombardérů a dopravní letadla s výsadkáři a vojenskou technikou. Svědci to označují za největší vojenskou akci od druhé světové války.

Proruské milice v Kramatorsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Max Vetrov

Moskva přijme opatření, která umožní navázání dialogu Kyjeva s povstalci

Ukrajinská vláda potřebuje podle Ruska pomoc, aby mohla navázat dialog s proruskými aktivisty na jihovýchodě Ukrajiny. Brzy budou přijata opatření, která to mají umožnit, řekl dnes televizi Rossija 24 bez dalších podrobností náměstek šéfa ruské diplomacie Grigorij Karasin. „Zdá se, že bez vnější pomoci nejsou kyjevské úřady s to takový dialog navázat,“ prohlásil.

Ukrajinská vojenská operace zaměřená na dobytí území ovládaném povstalci je podle něho v rozporu s mezinárodní dohodou, která byla v dubnu podepsána v Ženevě. Dohoda si dala za cíl zmírnit současnou ukrajinskou krizi.

Na Ukrajině je nutný účinný mezinárodní zásah, shodla se Merkelová s Putinem

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že ke snížení napětí na Ukrajině je zapotřebí účinný mezinárodní zásah. Jednání, které by mělo uklidnit rozjitřenou situaci v zemi před prezidentskými volbami plánovanými na 25. května, by měla zprostředkovat OBSE. Ruský prezident kladl důraz na potřebu zahájení přímého vyjednávání mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci.

Ve středu má přicestovat do Moskvy předseda OBSE Didier Burkhalter. S Putinem bude podle Merkelové jednat o vzniku jakýchsi kulatých stolů, které se mají konat pod záštitou OBSE v předvečer voleb.