Knihovna v srdci Manhattanu? Komnata plná literárních pokladů

New York - Přímo v srdci Manhattanu se nachází veřejná knihovna plná tajných skrýší. Neukrývá jen vzácné rukopisy, ale třeba i ostatky spisovatelů. Zápisníky prvních amerických prezidentů zase prozrazují, kolik utratili měsíčně za víno.

Video Na Manhattanu mají archiv plný cenných spisů
video

Na Manhattanu mají archiv plný cenných spisů

Deset metrů pod newyorským parkem se nachází poklad. Do archivu vzácných knih může po útocích z 11. září 2001 už jen pár vyvolených. Skrývá přitom svazky nevyčíslitelné hodnoty - jednu z padesáti kopií prvotisku Gutenbergovy bible, první souborné vydání Shakesperových her z roku 1623 nebo rukopis Eliotovy Pusté země. „Je to, jako když rodiče mluví o svých dětech, nejde si vybrat toho nejoblíbenějšího,“ prohlásil kurátor sbírky anglo-americké literatury Isaac Gewirtz.

Kromě děl klasiků leží na policích depozitáře i dokumenty praktického rázu. Jedná se třeba o osobní deníky dokazující zálibu otců zakladatelů ve víně. George Washington si pečlivě zapisoval každou měsíční útratu. „Mnohé tyto rukopisy nebyly nikdy vydány. To znamená, že je nenajdete nikde jinde než v této knihovně,“ konstatoval asistent kurátora Thomas Lannon.

V soukromé čítárně stojí stůl, u něhož napsal Charles Dickens většinu románů. A na něm dýka na otevírání dopisů, jejíž rukojeť zdobí pracka spisovatelova kocoura Boba.

Památce autorky Franksteina Mary Shellyové je v budově vyhrazená zvláštní místnost s ostatky její lebky a kadeří vlasů. „Je to největší sbírka svého druhu na západní polokouli,“ poznamenala kurátorka sbírky věnované Shellyové Elizabeth Campbell-Denlingerová.

Newyorská knihovna vlastní také půlmilionový soubor starých map, včetně jednoho z nejstarších plánů Manhattanu z poloviny 19. století. Všechny cenné svazky i relikvie literátů střeží před vchodem dvojice lvů, které chtěl prezident Teddy Roosevelt nahradit poněkud američtějšími bizony.