Pearson: Nejlepší vzdělání nabízí Jižní Korea, Česko je na 19. místě

Londýn – Nejlepší vzdělávací systém na světě má Jižní Korea. Česká republika obsadila 19. příčku, předstihla například Švýcarsko. Vyplývá to z žebříčku vzdělávací společnosti Pearson, který zveřejnil internetový server BBC.

Přehledu dominují asijské země, které obsadily první čtyři místa: za Jižní Koreou následují Japonsko, Singapur a Hongkong. Finsko, které bylo dříve jedničkou, se propadlo až na pátou příčku. 

Z postkomunistických zemí se nejvýše zařadilo Polsko, kterému patří desáté místo. Rusko je třinácté a Slovensko sedmadvacáté. Podle generálního ředitele společnosti Pearson Johna Fallona žebříček ukazuje silnou souvislost mezi kvalitou vzdělání a hospodářským růstem. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle Pearsonu odhaduje, že za polovinou ekonomického růstu vyspělých zemí v uplynulých letech stála zlepšující se kvalifikace pracovníků.

Fallon rovněž upozornil, že na vzdělávání se po celém světě vynakládá více než pět bilionů dolarů (zhruba 100 bilionů korun) ročně. V poslední době podle něj roste tlak na efektivnější využívání těchto peněz. „Vlády po celém světě jsou tlačeny k dosahování lepších vzdělávacích výsledků, protože ty jsou čím dál důležitější pro celoživotní úspěch lidí,“ píše firma Pearson.

Nejlepší vzdělávací systémy

 1. Jižní Korea
 2. Japonsko
 3. Singapur
 4. Hong Kong
 5. Finsko
 6. Velká Británie
 7. Kanada
 8. Nizozemsko
 9. Irsko
 10. Polsko
 11. Dánsko
 12. Německo
 13. Rusko
 14. USA
 15. Austrálie
 16. Nový Zéland
 17. Izrael
 18. Belgie
 19. Česká republika
 20. Švýcarsko