„Upírský elixír mládí“ funguje, zatím jen u myší

Praha - Vědci z Harvardského institutu pro výzkum kmenových buněk přišli na odpověď, která lidstvo zajímá odjakživa - jak zpomalit proces stárnutí. Tři týmy na amerických univerzitách nezávisle na sobě prokázaly, že mladá krev dělá ve starém těle zázraky, zatím tedy jen u myší. „Byli jsme schopní najít protein, který dokázal velmi rychle zvrátit dopady stárnutí na srdce u myší,“ vysvětlil vědec z harvardského institutu pro výzkum kmenových buněk Rich Lee.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Alfred Schauhuber

Za celý zázrak může kapka krve. Podle vědců krev mladých hlodavců obsahuje protein nazývaný GDF 11, který omlazuje chátrající organismus starších jedinců. Při experimentech u dvou myší spojily jejich oběhové systémy. Starším hlodavcům se po dávce mladší krve zvýšil průtok krve a zlepšila se jim fyzická kondice, paměť i čich. „Starší zvířata, kterým jsme dali GDF11, se zotavila ze svalových zranění mnohem rychleji. Snadněji tlačila na kovovou tyč a byla schopná běžet delší dobu skoro tak, jako mladé myši,“ uvedla vědkyně Amy Wagersová.

Ke stejnému závěru dospěly nezávisle na sobě rovnou tři konkurenční týmy. Nikdo z nich ale pokus nedělal na lidech. Princip by ale měl být stejný: větší hladinu proteinu mají mladí lidé, s přibývajícím věkem naopak jeho množství klesá. „Toto naznačuje, že bude za jistých podmínek možné zlepšit kognitivní funkci u lidí se senilní demencí nebo s Alzheimerovou chorobou,“ naznačil Lee Rubin z harvardského institutu pro výzkum kmenových buněk. Než se pokusy přesunou od myší k lidem, ještě nějakou dobu potrvá. Vědci přesto doufají, že pod jejich rukama vzniká lék na nezadržitelně stárnoucí populaci.

Video Vědci se snaží omlazovat pacienty + rozhovor s E. Sykovou
video

Vědci se snaží omlazovat pacienty + rozhovor s E. Sykovou