Třetina obyvatel Podněstří je pro spojení s Ruskem

Moskva/Kišiněv - Pro spojení s Ruskem se v referendu vyslovilo 185 000 obyvatel takzvané Podněsterské republiky, úzkého pásu země mezi Moldavskem a Ukrajinou, jehož samostatnost žádný stát neuznává. Ruské agentuře ITAR-TASS to řekla předsedkyně Svazu ruských společenství v Podněstří Viorika Kochtarjovová. V regionu, který se po rozpadu Sovětského svazu odštěpil od Moldavska, žije přes půl milionu lidí.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Amos Chapple

Podle Kochtarjovové se „stihla“ podepsat jen třetina obyvatel Podněstří, protože referendum trvalo jen dva týdny. Sčítací komisaři se prý nedostali do všech obcí.

O víkendu se podpisové archy pokoušel z Podněstří vyvézt ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Jeho cesta vyvolala roztržku, když Rumunsko ani Ukrajina letounu nepovolily průlet a Rogozin musel přistát v moldavském Kišiněvě.

Při neplánované zastávce mu prý celníci část podpisových protokolů zabavili. Rogozin po incidentu prohlásil, že se do regionu „vrátí v bombardéru“.

Moldavské ministerstvo vnitra nyní podle místních médií zabavené archy zkoumá s cílem zjistit, zda referendum neodporovalo moldavským zákonům.

Podle Moskvy byla moldavská vláda o Rogozinově cestě předem informována a reakce na jeho jednání byla přehnaná. Zabavení podpisových archů bylo podle Ruska protiprávní. „Podobné nepřátelské akce by se neměly opakovat,“ uvedla ruská diplomacie.

Podněstří v roce 1990 vyhlásilo nezávislost na Moldavsku, kterou však svět včetně Ruska oficiálně neuznal. Moskva však region na hranici s Ukrajinou podporuje svou vojenskou přítomností a mohutnými finančními injekcemi. Rogozin už delší dobu působí ve funkci zvláštního kremelského zmocněnce pro Podněstří.