Kapitán korejského trajektu čelí obvinění z vraždy

Soul – Kapitán a tři členové posádky potopeného jihokorejského trajektu Sewol byli obviněni z vraždy. Když šlo před měsícem plavidlo ke dnu, všichni zmínění podle vyšetřování opustili loď jako první a nikomu nepomohli. Na palubě zahynulo více než 280 cestujících. Původní návrh obvinění zahrnoval zabití z nedbalosti, nakonec státní zástupce kvalifikaci zpřísnil.

Dalších 11 přeživších členů posádky bylo obviněno ze zanedbání povinností. Policie už na počátku zahájila vyšetřování posádky poté, co vyšlo najevo, že většina z nich včetně kapitána utekla z potápějící se lodi, aniž se pokusila pomoct mnoha na smrt odsouzeným pasažérům. Většinu z nich tvořili studenti z jedné střední školy, kteří jeli na školní výlet. 

„Kapitán, první důstojník, druhý důstojník a hlavní inženýr plavidla unikli z lodi dřív než cestující, což vedlo k vážným ztrátám na životech,“ řekl na tiskové konferenci žalobce An Sang-ton, který vede vyšetřování. Vyšetřovatelé už zjistili, že trajekt Sewol byl přetížený nadměrným nákladem a plul příliš rychle, když se převrátil při rutinní plavbě na výletní ostrov Čedžu. 

Ze 476 cestujících a členů posádky na palubě bylo 339 dětí a jejich učitelů na školním výletě. Zachránit se podařilo jen 172 osob; zbylí se pravděpodobně utopili. Měsíc po katastrofě se podařilo najít 281 mrtvých těl, dalších 23 zůstává pohřešovaných a potápěči stále prohledávají vrak plavidla.

Jindřich Vodička, kapitán dálné plavby:

„Zanedbali některou ze svých povinností, zřejmě podlehli klamu, že se nemůže nic stát. Jezdili na lince dlouhé sto kilometrů, což jsou zhruba tři, čtyři hodinky. Jakmile se z něčeho stane rutina, máte sklon k tomu podceňovat možná nebezpečí.“


Video Názor odborníka: Posádka zřejmě podlehla rutině
video

Názor odborníka: Posádka zřejmě podlehla rutině