Díky izraelskému vynálezu nevidomí „ohmatají“ objekty očima

Tel Aviv – Vrátit alespoň částečně zrak nevidomým se vědci snaží už léta, a to mnoha způsoby. Jeden z nich představil tým z izraelské Bar-Ilanovy univerzity. Vyvinul tak zvanou Braillovu kontaktní čočku, díky níž nevidomí de facto ohmatají předměty stejně, jako když čtou konečky prstů Braillovo písmo.

Video Braillova kontaktní čočka umožní "ohmatávat očima"
video

Braillova kontaktní čočka umožní "ohmatávat očima"

Vědci využili toho, že rohovka je díky nervovým zakončením extrémně citlivá na dotyk. Kamera připevněná na brýlích vyšle bezdrátově informaci o objektu do sady elektrod na čočce. Elektrický signál pak rohovku podráždí, nevidomí tak v podstatě cítí tvar a mozek ho převede na vizuální informaci.

„Je to vlastně podobné tomu, když nevidomí čtou Braillovo písmo konečky prstů, ale tady to je, jako kdyby objekty před sebou přímo cítili očima,“ vysvětluje Zeev Zalevsky z elektrotechnické fakulty na Bar-Ilanovy univerzity.

Vědci připouštějí, že si uživatelé budou muset zvykat, stejně tak se ale museli učit i Braillovo písmo. Pochvalují si, že nová metoda je jednoduchá a neinvazivní. Její funkčnost vědci prokázali na vlastním těle, prototyp jim ale místo elektrickým signálem dráždil oko proudem vzduchu.

Na stejném principu pracuje i starší vynález amerických vědců, díky němuž vidí alespoň základní tvary britský veterán Craig Lundberg, který přišel o zrak v Iráku. V tomto případě kamery přenášejí elektrické impulzy do plátku, který se dotýká jazyka. „Nejlepší přirovnání asi je, jako by mi někdo kreslil detailní obrázek na ruku,“ vysvětluje Lundberg.

Britský válečný veterán Craig Lundberg
Zdroj: ČT24

Další možnosti už pracují se zavedením elektrod přímo do oka. Ani to sice nezaručí navrácení zraku v plném rozsahu, pro nevidomé se ale počítá každý obrys a každý světlý bod v temnotě.