Turecká policie zatkla manažery dolu, ve kterém našlo smrt 301 horníků

Ankara/Istanbul - Turecká policie dnes v rámci vyšetřování důlního neštěstí, které si vyžádalo 301 obětí, zatkla 25 lidí, tři z nich včetně generálního ředitele dolu skončili ve vazbě. Mezi zadrženými jsou dále manažeři a personál důlní firmy. Osoby ve vazbě byli obviněny z nedbalosti a z toho, že způsobily smrt více než jedné osoby

Záchranné práce v uhelném dole v západoturecké Somě skončila v sobotu vynesením posledních těl. K neštěstí došlo v úterý, záchranáři vyprošťovali oběti nejhorší tragédie v historii tureckého hornictví skoro pět dní.

V době výbuchu a následného smrtícího požáru bylo v dole skoro 800 lidí, 485 z nich se podařilo vyváznout.

U dolu v pátek vypukla demonstrace, kterou policie rozháněla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily. Demonstranti požadovali odstoupení vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, která údajně zabránila přijetí přísnějších bezpečnostních opatření při těžbě.

Provozovatel dolu, společnost Soma Holding, na páteční tiskové konferenci popřel, že by zanedbal nutná bezpečnostní opatření a že by na tragédii nesl nějaký podíl. Někteří zachránění horníci však tvrdí opak.