Bratr drogového kurýra popsal soudu, jak ho Krejčíř mučil

Johannesburg – Bratr drogového kurýra známého jako „Doktor“ Bheki Lukhele vypověděl u soudu v Jihoafrické republice, že ho mučil Radovan Krejčíř. Chtěl se tak dozvědět, kde je drogový kurýr, který údajně zmizel s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř u soudu čelí obžalobě z únosu a z pokusu o vraždu. Lukheleho mučení již minulý týden popsal u soudu další svědek.

Bheki Lukhele jednoznačně označil Radovana Krejčíře jako muže, který ho údajně mučil kopáním a poléváním horkou vodou. „Byla to vařící voda, která mi způsobila zranění na temeni hlavy. Z levé strany tváře se mi sloupala kůže,“ řekl Lukhele. Krejčíř údajně po muži chtěl, aby mu řekl, kde je jeho bratr známý jako „Doktor“. Ten měl pro Krejčíře převážet 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun), ale zmizel i s drogou. Krejčíř potom držel a mučil „Doktorova“ bratra. Přinutil ho, aby mu ukázal kurýrův dům.

Lukheleho výpověď se v rámci křížového výslechu snažila zpochybnit Krejčířova obhájkyně Annelene van der Heeverová. Zeptala se ho, zda na něm údajné mučení zanechalo viditelné stopy. Lukhele odpověděl, že mu na rameni a na zádech zůstaly černé skvrny. Obhájkyně zároveň upozornila soud na fakt, že podpis lékaře na zprávě, která je součástí policejního spisu, vykazuje prý „neobvyklou podobnost“ s podpisem vyšetřujícího policisty Freddyho Mashudy Ramuhaly, jenž má Krejčířův případ na starosti. Van der Heeverová proto soud požádala, aby svědkovi nařídil novou lékařskou prohlídku. Soudce s tím souhlasil.

Svědek, který u soudu vypovídal v minulém týdnu, řekl, že Krejčíř hodlal Lukheleho zabít a vylákat tak zmizelého kurýra na pohřeb. Kromě Krejčíře v případu útoku a únosu Lukheleho figurují Desai Luphondo, Samuel Maropeng, George Nthoroane, Jan Lefu Mofokeng a Siboniso Miya.

V soudní síni byl dnes podle jihoafrického listu The Citizen také vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se zabývá Krejčířovou činností v JAR. Neočekává, že bude vyzván, aby svědčil. „Myslím, že dostali dost informací a mohou pokračovat beze mne,“ řekl. Když proces v květnu začínal, stačil prý Krejčíř k O'Sullivanovi poznamenat, že na něj dojde.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. Koncem dubna byl navíc nově obžalován z podílu na loňské vraždě Zimbabwana Phumlaniho Ncubea, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů. Soud bude tento případ, v němž jsou obžalováni další tři lidé, projednávat odděleně. Jihoafrická média Krejčíře spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, za žádný trestný čin ale v JAR odsouzen nebyl.