Americká justice obvinila v pondělí pět čínských armádních funkcionářů z toho, že se nabourávali do počítačových systémů velkých průmyslových firem v USA a získávali od nich důležitá data. Jde vůbec o první obvinění, které americké úřady vznesly vůči konkrétním činitelům cizí země v souvislosti s počítačovou špionáží.
Čínský ministr zahraničí si dnes předvolal amerického velvyslance v zemi, aby tlumočil Washingtonu stížnost na obvinění skupiny Číňanů z počítačové špionáže. Bílý dům se nechal slyšet, že by i po obvinění chtěl nadále s Pekingem spolupracovat v rámci komise řešící právě předcházení podobným útokům. Čína však již oznámila přerušení její činnosti a nyní pohrozila dalšími nespecifikovanými opatřeními.

Řezníček: Spojeným státům došla trpělivost
Řezníček: Spojeným státům došla trpělivost
Horizont: Kyberválka USA versus Čína
Spojené státy se čínských hackerů obávají dlouhodobě, což vyplývá z tajných depeší amerických diplomatů zveřejněných serverem WikiLeaks. Jeden z kabelogramů již v roce 2009 připisoval útoky čínské armádě.
-
„Čínská špionáž ve Spojených státech není ničím novým. Washingtonu buď došla trpělivost, má v ruce konkrétní důkazy, nebo se Číňané dotkli nějaké velmi citlivé oblasti. Nebo všechno dohromady,“ uvedl zpravodaj ČT Řezníček.
Čína zakázala používat nejnovější Windows ve veřejném sektoru
Čínské úřady zakázaly používat u počítačů ve veřejném sektoru program Windows 8, což je nejnovější operační systém americké společnosti Microsoft. Zdůvodnily to snahou o úspory energie a zajištění počítačové bezpečnosti. Čína je pro největšího světového producenta operačních systémů osobních počítačů už dlouho velmi nesnadným trhem.
Čínské středisko pro centrální vládní nákupy vydalo zákaz instalovat Windows 8 na vládní počítače v rámci oběžníku o využívání energeticky úsporných produktů. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína má tento krok zajistit bezpečnost počítačů poté, co Microsoft ukončil v dubnu technickou podporu systému Windows XP, který se v Číně široce používá. Ukončení podpory 13 let starých XP vystavilo jejich uživatele hrozbě virů a útoků.
Microsoft na čínském trhu zaostává za jinými částmi světa. Bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zaměstnancům v roce 2011 údajně řekl, že kvůli pirátství vydělává Microsoft v Číně méně než například v Nizozemsku, třebaže na čínském trhu se prodá zhruba stejně počítačů jako v USA. „Čínské rozhodnutí zakázat Windows 8 ve veřejných zakázkách maří snahu Microsoftu nahradit XP tímto systémem,“ uvedla k tomu firma Canalys. Odhadla, že systém XP má na čínském trhu stolních počítačů stále kolem 50 procent.