Volby pod terčem sabotáže: Vzbouřenci prý stále obsazují komise

Kyjev - Předvolební situace na východě Ukrajiny se rychle zhoršuje, varovali volební komisaři z Doněcké oblasti, jejíž velkou část ovládají separatisté. Volební místnosti jsou údajně neustálým terčem útoků, skupiny ozbrojenců pálí dokumenty nutné pro hlasování a odnášejí kancelářské vybavení. Mariupol vyhlásil zákaz nočního vycházení. Premiér Arsenij Jaceňuk už kvůli tomu požádal o naléhavé svolání Rady bezpečnosti OSN.

Nejhorší situace prý panuje ve městech Slavjansk, Kramatorsk, Horlivka a Mariupol. V posledních hodinách se radikálové v Doněcké oblasti zmocnili dalších čtyř volebních místností, konstatoval výbor. „Většina volebních komisí v oblasti vykonává své funkce v ilegalitě. Jen mizivá část z nich pracuje normálně,“ uvádí se v prohlášení. Relativně klidná je situace ve městech Dobropillja a Krasnoarmijsk. Mohlo by se hlasovat ve třetině volebních okrsků.
  
Volební komise se potýkají s nedostatkem spolupracovníků. Lidé se podle ukrajinského výboru bojí podílet na organizaci hlasování, mnozí z nich jsou vystaveni výhrůžkám. „Jde jim o život,“ stojí v prohlášení. Radikálům se navíc podařilo proniknout do uzavřené počítačové sítě, jejímž prostřednictvím má ústřední volební komise v Kyjevě shromažďovat výsledky. Podle serveru Ostrov byly zaznamenány i pokusy o únos pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
  
Kritická situace podle ukrajinských médií panuje v přístavu Mariupol. Výrazné zhoršení bezpečnosti v ulicích přinutilo místní radní vyhlásit ve městě od dnešního dne zákaz nočního vycházení. Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov, který v Mariupolu vlastní několik velkých průmyslových závodů a dolů, se podle povstalců rozhodl přenést volební místnosti do areálu svých podniků. Všechny jsou pod přísnou ozbrojenou ochranou. „Věříme, že občané Mariupolu budou volby ignorovat,“ uvedli dnes v prohlášení povstalci. „Mariupol už není součástí Ukrajiny, ale patří do Doněcké lidové republiky,“ zdůraznili.

Pozorovatelé v ohrožení života

Ukrajinské úřady nedoporučují, aby do neklidných oblastí na východě země vycestovali volební pozorovatelé, kterých ze zahraničí přijely na Ukrajinu téměř tři tisíce. Podle agentury Unian by pohyb pozorovatelů v některých oblastech mohl znamenat přímé ohrožení bezpečnosti, ale i lidských životů. 

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov se dnes v Kyjevě setkal s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, která přijela na Ukrajinu v čele skupiny amerických pozorovatelů. Albrightová podle televize Espreso poukázala na „historické období,“ jímž nyní Ukrajina prochází, a prohlásila, že země má právo být součástí Evropy.


Bez šance je podle ukrajinských médií hlasování především v městech a obcích, kde se bojuje. Platí to zejména o stotisícovém Slavjansku, který dnes večer podle povstalců znovu ostřelovaly jednotky ukrajinské armády. Masivnímu útoku byla vystavena obec Semenivka nedaleko Slavjansku, granáty údajně dopadaly i na obytné budovy. 

S blížícím se termínem voleb se střílí i na místech, kde doposud panoval klid. U města Volnovacha se ukrajinští vojáci dostali do další léčky. Výsledkem je 13, podle některých zdrojů až 16 obětí, tedy nejvíce od začátku bojů. K incidentům došlo i v Luhanské oblasti a v okolí Charkova. Ukrajinská vláda tak požaduje, aby se do konfliktů razantně vložila Rada bezpečnosti OSN. „Přineseme důkazy, že z ruské strany tu jsou snahy o eskalaci konfliktu a krveprolití i neúspěšné pokusy ovládnutí ukrajinských pohraničních jednotek - to vše s cílem narušit volby,“ prohlásil Jaceňuk.

Obavy před další eskalací násilí a reakce Ruska v případě vítězství prozápadního kandidáta vyjádřil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, Moskva je ve vyjádřeních zatím zdrženlivá. V posledních hodinách stahuje své vojáky od ukrajinské hranice, podle NATO jich tam ale stále značné množství zůstává.

Video Přípravy voleb provází další komplikace
video

Přípravy voleb provází další komplikace

Přípravy voleb provází další komplikace

Na Ukrajině se podle Putina rozpoutala občanská válka

Horizont: Ukrajina před volbami - ve víru bojů

Události, komentáře: Separatisté bojkotují volby