Thajská armáda zadržela expremiérku

Bangkok - Thajská armáda zadržela expremiérku Jinglak Šinavatrovou a dva její vlivné příbuzné. Držet je chce zhruba týden, než vojsko obnoví v zemi pořádek a prosadí politické reformy. Zároveň zakázala 155 lidem včetně politiků a aktivistů vycestovat ze země. Armáda se chopila moci včera a ukončila tak vleklé protivládní protesty. Novým prozatímním premiérem se stal generál Čan-Oča.

Video Armáda si předvolává bývalou vládu
video

Armáda si předvolává bývalou vládu

Armáda si předvolala celou svrženou vládu a členy politicky vlivné rodiny Šinavatrových, která představuje hlavní problém dlouhodobého thajského konfliktu. Šinavatrová musela z úřadu premiérky odstoupit 7. května poté, co ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci.

Armádní předvolání do vojenského komplexu v Bangkoku uposlechl i dosavadní prozatímní předseda vlády Niváttumrong Búnsongpajsan, kterého armáda ve čtvrtek sesadila. Zda hodlá věznit i jej, není podle dostupných informací jasné.
  
Armáda uvedla, že cílem předvolání celkem asi stovky představitelů je „udržet mír a vyřešit problémy země“. „Chci, aby státní úředníci pomohli zajistit chod země. Před volbami musíme uskutečnit hospodářské, sociální a politické reformy. Pokud bude situace klidná, jsme připraveni vrátit moc do rukou lidu,“ řekl armádní šéf Čan-Oča.

Podle novinářů dnes v ulicích Bangkoku přítomnost armády prakticky není vidět. Ulice jsou prázdnější než obvykle, ale stále plné prodavačů i lidí mířících do práce. V noci platil zákaz vycházení a neobjevily se žádné informace o násilnostech. 

Se znepokojením na zprávu o převratu zareagovala řada zahraničních zemí včetně Spojených států, Japonska či Austrálie, které nad posledním vývojem v Thajsku vyjádřily zklamání. USA na vývoj situace zareagovaly pozastavením části finanční pomoci Thajsku. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že Bangkok nedostane 3,5 milionu dolarů (přes 70 milionů korun) vojenské pomoci, osud dalších sedmi milionů dolarů Washington přehodnotí. Šéf americké diplomacie John Kerry prohlásil, že převrat bude mít negativní vliv na vztahy obou zemí.

Čtvrteční vojenský převrat, který je druhým za posledních osm let, se odehrál bez jediného výstřelu. Armáda pozastavila platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení a zákaz shromažďování více než pěti lidí.