Memorial Day: Washingtonem burácejí motorky i skandál s veterány

Washington - Pomocí různých akcí si dnes Američané připomínají oběti válek a přeživší. Už po sedmadvacáté projely Washingtonem tisíce veteránů a jejich přátel na motorkách. Od pátku do pondělí kvůli tomu metropoli navštívily stovky tisíc lidí. První zastávkou motorkářů je parkoviště u Pentagonu, odtud míří kolona Rolling Thunder do centra města a projíždí kolem památníků kamarádů, kteří se z bitev nevrátili. Den obětí války (Memorial Day) také tradičně označuje začátek léta.

Video USA slaví Memorial Day
video

USA slaví Memorial Day

Tisíce motorek burácejí ve Washingtonu už od konce 80. let: jako hold těm, kteří padli, ale i těm, kteří měli štěstí a vrátili se. Den obětí války přichází v době, kdy Washingtonem otřásá nejen hluk motorů, ale i skandál, který se k bývalým vojákům přímo váže. Podle různých zpráv zemřeli kvůli nedostatečné anebo pozdní péči několika nemocnic pro veterány desítky lidí. Rostoucí počet nemocných, včetně těch z Iráku a Afghánistánu, dotlačil vládu k nebývalému řešení. Péči budou vedle zvláštních zařízení pro veterány poskytovat i soukromá zařízení.

Den obětí války (Memorial Day) připadá na poslední květnové pondělí. Připomíná členy ozbrojených sil, kteří zemřeli v boji, a je také oslavou konce nepřátelských akcí občanské války v roce 1865. Svátek se původně nazýval Den padlých a poprvé se slavil v roce 1866 k uctění vojáků, kteří bojovali v občanské válce. Pro svátek jsou typické průvody a zdobení hrobů vojáků květy.

Průvod motorkářů Rolling Thunder na Den obětí války
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Molly Riley